| TheMechanix a întrebat:

Am un Samsung c3050 si pe ecranul telefonului imi apare un E intr-un patrat albastru. Stiu ca vine de la Internet dar vreau sa stiu daca, chiar sunt conectat la Internet si cum pot scapa de el?

1 răspuns:
| MarianMan07 a răspuns:

Salutare,

Probabil ai un telefon de la Orange sau Cosmote...ei stiu ca au EDGE ca si retea.
In momentul in care ai pe numarul tau extraoptiune de internet sau ai avut vreodata, ai si accesul din sistemul lor, motiv pentru care ai acel E sus.
Ca sa iti dispara definitiv la modelul tau de telefon, este necesar sa modifici setarile sau sa iti dezactiveze ei din sistem.

Ca sa te asiguri daca esti sau nu conectat, intra in meniul telefonului - setari si cauta conexiune sau conectivitate - apoi pachete de date sau date de retea. Aici trebuie sa ai selectat "CAND ESTE NEVOIE".

In felul acesta telefonul se conecteaza doar atunci cand are nevoie (cand accesezi tu sau o aplicatie - facebook messenger etc. )