| literallythesamebruh a întrebat:

Salut! Am un sistem audio căruia vreau sa ii pun niste difuzoare noi, dar nu pot face asta deoarece nu știu puterea și impendanța celor existente. Pe el scrie "pmpo 9500w", dar n-ar scoate puterea asta nici 50 de sisteme puse la un loc laughing. Deci există vreo posibilitate?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Impedanta difuzorului se poate asura (aproximativ) cu un ohm-metru. Standardizat sunt de 4 sau 8 ohmi.
Puterea (la care rezista) difuzorul trebuie sa fie mai mare sau egal cat dublul puterii electrice de iesire a amplificatorului (recomandat de 4-5 ori mai mare).
Deci: trebuie sa cunosti caracteristicile de iesire a amplificatorului: puterea si impedanta /un canal.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sigur scoate 95 de wati cel mult 100 wati, deci poti sa i pui linistit boxe de 50 wati si 8 ohmi

| sierra1 a răspuns:

1 celor vechi, măsoară-le impedanța

| Frank51 a răspuns:

Nu prea ai cum să dai greș, deoarece difuzoarele vin standardizate, orice fel de difuzor vei lua va merge bine, important este să nu dai foarte tare volumul.

| GPA a răspuns:

Nu există astfel de sisteme audio de 9500W decât la sistemele de sonorizare tip line array.

Păi, dacă nu știi absolut nimic despre difuzoare, verifică cu atenție dacă sunt inscripționate detaliile tehnice (putere, impedanță și tensiune). Dacă nu, iei un multimetru, schimbi pe domeniul de măsurare pentru rezistențe (Ohm - Ω), pui + la borna + a difuzorului și - la borna -. Valoarea nominală este aproximativă, cu un deficit de 10-15%. Dacă scrie 6-7 înseamnă 8 Ω, dacă scrie 14-15, 16 Ω s-a.m.d.

Puterea o afli utilizând formula :
W=AxV

Puterea=intensitatea curentului înmulțită cu tensiunea de alimentare

Pe tine te interesează exact ce putere și ce impedanțe poate duce amplificatorul sistemului audio. Faptul că măsori rezistența difuzorului este doar orientativ, cât să-ți dai seama de rezistența minimă a amplificatorului in cazul tău, dat fiind faptul că difuzoarele sunt stock, asta înseamnă că impedanțele se potrivesc chiar din fabricație, pentru a nu exista nici consum prea mare, nici consum prea mic, balansat.

| literallythesamebruh explică (pentru GPA):

Asta e ideea, că am verificat difuzoarele și nu scrie nimic pe ele despre detaliile tehnice, altfel nu mai întrebam. Și 9500w era și normal sa fie un număr pompos pus acolo ca să impresioneze laughing Oricum mulțumesc pentru informații.

Răspuns utilizator avertizat