| anonim_4396 a întrebat:

Am un transformator care scoate 10 v curent alternativ după redresare și filtrare am 13 volți.
Ce rezistenta, ar trebui sa pun în serie pentru a avea 12 v sau sub 12 volți
?
Cel mai bun răspuns funda.
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Intre 13 si 12 diferenta e mica, nu prea ar fi nevoie de scadere de la 12 la 13V, Acum depinde de intensitatea pe care o trage consumatorul. Rezistenta se calculeaza asa: R=U/I unde R = rezistenta in ohmi, U = tensiunea de 1V care sa se scada din 13 sa ramana 12, I = intensitatea in amperi consumata de consumator.
Exemplu:
I=0, 5A, U=1V R=U/I=1V/0.5A=2ohmi
Mai e si puterea pe rezistor ca sa nu se arda rezistorul - nu poti pune unul mic de tot. P=U*I = 1V*0, 5A = 0, 5W - deci in cazul asta ar trebui un rezistor care rezista la cel putin 0, 5W.
O alta metoda e sa pui in serie cu consumatorul 2 diode cu siliciu - caderea de tensiune pe o dioda e de 0, 6V, deci cu 2 diode in serie scazi tensiunea cu 1, 2V. Si aici trebuie vazut ca diodele sa nu se arda, deci sa fie de intensitatea care trece prin ele si poate puse chiar pe un radiator de tabla - depinde totul de intensitatea curentului cat e de mare.

1 răspuns:
| K0sti a răspuns:

Legea lui Ohm! Mai bine pui 2 diode in serie, decat rezistenta, care sa suporte curentul pe care il cere sarcina!