| fcsboy a întrebat:

Salut am urmatoarea configuratie: procesor AMD Sempron LE-1200 Sparta, 2. 1GHz, placa de baza Biostar Group N61PC-M2S, placa video Nvidia Geforce 6150SE n Force 430, 2 gb rami, o placa de 1gb Kingmax 800 mhz, 1 gb nanya 1gb 667 mhz.
Problema este ca ramii imi merg la frecventa de 400 mhz, de ce? e din cauza procesorului sau a placii de baza? multumesc!

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ai dual channel deci se accede in acelasi moment la doi moduli ceea ce e 400x2 =800mhz chestia cu 800 e o minciuna. real memoria functioneaza la 400- o zi buna

| fcsboy explică (pentru gelu1970):

Deci cand am pus pe rand numai o placa de 1gb rami cu frecventa de 800si tot 400 era frecventa.

| gelu1970 a răspuns (pentru fcsboy):

Pentru ca valoarea reala de functionare e de 400

| Mihaitza009 a răspuns:

Ramii tai merg pe frecventa de 400 deoarece ai 1gb pe 800mhz si unul pe 667 mhz ceea ce ii face sa mearga pe o frecventa mai mica...sa sti ca nu conteaza frecventa deci nu iti fa griji indiferent ce frecventa ai avea ei merg la fel funda?