| VinWeasel a întrebat:

Salut, am urmatoarea problema: orice video incerc sa urc pe Youtube si care este filmat cu telefonul mobil, videoul iese pe verticala, nu cum l-am filmat, eu adica pe orizontala(wide). Pe calculator daca deschid fisierul video cu bsplayer sau vlc se vede cum trebuie, cu kmplayer nu. De la ce poate sa fie si cum corectez problema? Multumesc.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

BS Player e o jucarie ieftina fara codecuri integrate,
VLC e destul de ok si foarte raspandit, datorita interfetei prietenoase (nu asta e singurul motiv)
KM Player a fost ok la vremea lui, dar echipa care l-a realizat a facut intre timp ceva mult mai bun: POT Player. Incearca si cu acesta, daca tot esti fan KM...

Sau Mirrillis Splash, care a devenit gratuit intre timp.

| VinWeasel explică (pentru NLS):

Am rezolvat problema. Am instalat un program care se numeste Movavi Video Converter, am deschis fisierul video si i-am dat rotate si pe urma convert in mp4 si gata s-a rezolvat. O zi buna!