| Robotzzzi a întrebat:

Salut.Am windows 10 Pro x64 si am updatate driverele audio la zi, am sistem 5.1 si nu mi se aud doar 2 boxe din toate 5... Ce sa fac ca sa imi mearga toate boxele ma chinui de mult sa le fac si nu merg... Ajutor va rog dau funda!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Descarca si instaleaza pachetul audio (drivere+programe) de pe site-ul producatorului, acolo vei avea si optiunile de ascultare spatiale (stereo, quadro, etc).
In lipsa, trebuie sa introduci 4 canale la intrare sa-ti functioneze pe 4 canale.

| Robotzzzi explică (pentru Bula):

Am toate mufele bagate si tot la zi, am avut windows 7 si mi-a mers fara probleme si de cand m-am mutat la windows 10 nu mai merge.Ce sa fac?

| Bula a răspuns (pentru Robotzzzi):

Intrebarea mea este: folosesti la intrare semnal stereo sau quadrofonic?
Fiindca semnalul stereo intra prin doua cabluri* + masa la canalele frontale.
Ca sa auzi si canalele din spate (quadrofonie) trebuie sa bagi semnal si la ele pe inca doua cabluri* + masa. In lipsa, evident nu se va auzi nimic in difuzoarele din spate.

Este posibil ca, driverul /programul ce ai folosit la w7 sa fi format semnal si pentru canalele din spate (pseudo-quadrofonie), dar si in acel caz trebuia sa ai 2 cabluri duble, din doua mufe de iesire SEPARATE al placii audio, dar in w10 nu ai instalat aceea rutina.

| tpuuser999 a răspuns:

Cum zice si Bula, trebuie sa ai toate cablurile bagate in mufele corecte (pentru 5.1 trebuie sa bagi cel putin 2 cabluri audio in calculator - nu doar verde, ci mai trebuie si portocaliu/negru sau roz) si sa activezi din Control Panel -> aplicatia de sunet (Realtek?) ca iesirea sa fie 5.1, altfel mufele nu or sa fie active. Tot in aceasta aplicatie o sa iti dai seama ce culori trebuie folosite, atunci cand setezi 5.1.

| combativul a răspuns:

Pai ai firele bagate in ele?