| AlexAndreiD a întrebat:

As dori sa aflu raspunsul referitor la consumul sursei pentru o placa video. Sau mai bine zis cat curent trage o placa video din sursa. La mine placa video are un consum de aproximativ 270w. Atat arata in specificatiile placii pe toate siteurile unde s-a vandut (Gigabyte GTX 980ti g1) La ce se refera cei 270w? Mie imi arata in Task Manager ca oricate taskuri as avea deschise placa video sta undeva intre 1% daca nu folosesc nimic si maximum 5% daca ma uit la un film 4k si mai am si 10 taskuri deschise. Asta inseamna ca placa trage cei 270w din sursa chiar daca nu este solicitata? Sau acesti 270w se refera doar cand este solicitata la maximum (jocuri, editare video etc)

1 răspuns:
| Doja a răspuns:

Este vorba de maxim. Procesoarele se dezactiveaza cat timp nu sunt folosite.