| Benyamin173 a întrebat:

As dori sa im achiziționez un monitor cu 75Hz si am auzit ca, cică dacă am freeSync el se transformă în 144hz, este adevărat?

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

E ca Transformers :)). Serios vorbind, frecventa displayului nu are cum sa se "Transforme". Freesync este o tehnologie
http://www.youtube.com/watch?v=5Ey-KObDABI
http://www.youtube.com/watch?v=jFaktO_lJ6g

| Wr3nch a răspuns:

Nu stiu unde ai auzit dar nu e asalaughing Pentru 144Hz iti trebuie un monitor de 144 Hz. Freesynch se asigura ca apar mai putine buguri vizaule pe ecran.

| Benyamin173 explică:

Okrolling on the floor) asa am vazut la un monitor, în descrierea lui scria ca daca pornești freeSync ul si transformă într-un ul de 144rolling on the floor

| NLS a răspuns (pentru Benyamin173):

Just marketing.
Când un monitor poate sa redea 75fps, adica are 75 Hz, asta e maximul pe care îl poți scoate.
Freesync și Gsync doar sincronizează frame urile generate de placa video cu cele afișate pe ecran. Și e cu atât mai important când ai placa video mai slaba (ce nu scoate mereu maximul de fps pe care poate monitorul tău sa l redea ), și fps urile variază foarte mult de la o secunda la alta.

| Benyamin173 explică (pentru NLS):

Adică dacă activez freeSync ul, în loc de maxim 75 de fps uri (cât are monitorul) pot scoate mai multe fps uri?