| Cristi_4173 a întrebat:

as dori sa imi cumpar o noua placa video pentru pc si nu stiu la ce trebuie sa fiu atent ca sa fie compatibila cu pc-ul meu.Ma poate ajuta cineva? momentan am o placa NVIDIA GeForce 7100 GS de 512 mb

4 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Intai spune si restul componentelor, pentru a nu da bani aiurea pe o placa care va fi limitata de celelalte componente ( procesor, RAM, sursa, placa de baza)

| dorikut a răspuns:

Compatibilitatea unui placi video cu un sistem este dat (in cea mai mare parte) de tipul slotului de expansiune pe care aceasta se poate monta. Astfel, daca vrei sa iti cumperi o placa video PCI-E x16 (de exemplu) pentru computerul tau, trebuie sa te asiguri ca placa de baza are un astfel de slot in lista ei de caracteristici si ca acesta nu este ocupat de o alta componenta.

De specificat faptul ca anuminte placi video au nevoie de o sursa (PSU - Power Source Unit) puternica si alimentare suplimentara (prin 4 sau 6 pini) pentru a functiona.

Bye-Bye! wave

| Sperman a răspuns:

Depinde de placa ta de baza, dar cel mai mult depinde de sursa, ce sursa ai? De cati volti este?

| PoisonJuke a răspuns:

Pai intra pe google si dai xxx(placa video) minimum requirements, si dupa uitate la W. pentru a sti ce sursa iti trebuie. si cam atatlaughing in rest frecventa, soketurile etc sunt pentru altele. Sper ca ti-am fost de ajutor, salut.