| ThomasMartin a întrebat:

vreau sa cumpar si eu un procesor AMD Phenom II X4 945 Quad Core, 3000MHz, 6MB, socket AM3, Box si nu stiu ce placa de baza trebuie sa-i cumpar ca sa fie compatibila cu procesoru si
Placa video MSI nVidia GeForce GTX 560, 1024MB, GDDR5, 256bit, DVI, Mini HDMI, PCI-E.
In general mar intersa o placa la 2 milioane si daca ar fi de pe eMAG si mai bine deci ma poate ajuta cineva cu cateva modele de placi?

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Ti-am trimis si mesaj privat cu id-ul de mess. bineinteles ca suporta. orice placa de baza cu slot pci-e suporta orice placa video pci-e. eu as lua in locul tau un ivy bridge i3,, chiar de are 2 nuclee cu hyper threading, este cam cu 10 frameuri in jocuri peste quadul amd. este mai rece, consuma mai putin curent si poti face oricand upgrade la un i5 sau i7. uite un link cu performantele in jocuri daca nu ma crezi. http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core-i3-2120-2100_5.html#sect0 si asta este i3 2100 care e mai slab cu 10-15% ca seria noua, cu i3 ivy bridge.

3 răspunsuri:
| ThomasMartin explică (pentru florin1979):

Pai si asta suporta placa video dee mai sus?

| florin1979 a răspuns (pentru ThomasMartin):

Ti-am trimis si mesaj privat cu id-ul de mess. bineinteles ca suporta. orice placa de baza cu slot pci-e suporta orice placa video pci-e. eu as lua in locul tau un ivy bridge i3,, chiar de are 2 nuclee cu hyper threading, este cam cu 10 frameuri in jocuri peste quadul amd. este mai rece, consuma mai putin curent si poti face oricand upgrade la un i5 sau i7. uite un link cu performantele in jocuri daca nu ma crezi. http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core-i3-2120-2100_5.html#sect0 si asta este i3 2100 care e mai slab cu 10-15% ca seria noua, cu i3 ivy bridge.