| BotWally a întrebat:

As dori sa imi iau o placa video noua si nu mai tin minte ceva, placa video trebuie sa fie compatibila cu ramii? Sau trebuie sa fie compatibila cu ceva din pc? Daca da cum imi pot da seama daca e compatibila sau nu? Ms

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa video trebuie sa fie compatibila cu slotul placii de baza in care o montezi si sa nu fie cu mult mai puternica decat procesorul si memoria ce o ai. Adica daca ai un procesor care suporta memorii DDR3 nu este o problema daca pui o placa video cu GDDR5. Dar daca ai un procesor care suporta memorii DDR2 o placa GDDR5 va produce bottleneck. De exemplu, cand ai o placa video foarte potenta, dar care este trasa in jos de restul configuratiei (procesor foarte slab) si nu se poate manifesta la adevarata ei valoare.