| PikachuAvenger a întrebat:

As dori sa stiu si eu unde gasesc un magazin cu echipamente pentru camere foto in bucuresti, de preferabil sector 2! Ma intereseaza sa cumpăr un burete pentru microfon(windscreen)!
Astept raspuns urgent.

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Anti-vant pentru microfon nu prea vei gasi separat, doar cu microfon impreuna.

Am insa o veste buna: iti poti face unul singur, acasa, foarte usor! happy

Ai nevoie de:
- 1 bucata de cca. 10cm burete izolator pentru tevi de apa poti gasi la instalatorisau la magazine de instalatii sanitare) sau pur si simplu o bucata de burete de bucatarie.
- banda scotch
- guma (elastic) de menaj (pentru legat borcane)

Modul de preparare:
- Tragi tubul de burete sau infasori buretele peste varful microfonului. Buretele sa fie cu 2-3cm mai lung de cat varful microfonului si sa acopera corpul microfonului pe 5-6cm.
- In gaura formata din varful microfonului taiem un dop de burete care sa intre relativ strans si il lipim de tubul exterior cu adeziv rapid sau prenadez.
- tubul de burete il vom fixa pe microfon infasurand elasticul pe portiunea unde acopera corpul microfonului
- exteriorul tubului de burete il infasuram cu 1-2 randuri de scotch, sa nu intre praful in burete.
- la varful microfonului, dopul si tubul de burete va atenua fasaitul vantului, dar vocea venita dinspre varf va trece fara probleme la microfon.

Din 2-3 incercari vei putea avea un windscreen eficace, poate si mai bun decat cele de duzina.

Succes!