| Aliveralovera123 a întrebat:

Salut, as vrea sa imi cumpăr această placa video Placa Video ASRock Radeon RX 580 Phantom Gaming X OC 8GB GDDR5 256-bit si as vrea sa stiu de ce cabluri as avea nevoie pentru alimentare separata.

24 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Sper ca nu vrei sa o pui pe vreo pocnitoare de sursa Deluxe sau alt brand similar...

| Aliveralovera123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Vreau sa fac aceasta configurație
Placa Video ASRock Radeon RX 580 Phantom Gaming X OC 8GB GDDR5 256-bit
SSD Kingston KC2000 250GB PCI Express 3.0 x4 M.2 2280
Memorie RAM HyperX Fury Black 16GB DDR4 2400MHz CL15 1.2v Dual Channel Kit
Placa de Baza Asus PRIME H310M-K R2.0
Hard Disk Seagate BarraCuda 1TB SATA-III 7200RPM 64MB
Procesor Intel Coffee Lake, Core i3 8100 3. 60GHz box
Carcasa Segotep Knight 01 500W

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Aliveralovera123):

Nu spanacul ala de placa de baza, nu spanacul ala de hard - merge lejer 2 TB tot cam in banii aia, sub nici o forma carcasa de-aia cu sursa de doi lei inclusa! Ce buget ai? Ce componente vei pastra din calculatorul actual si care sunt ele? La ce il vei folosi in principal?

| Aliveralovera123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pentru ce 2TB? Nu am nevoie de 2TB, 3500 ron

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Aliveralovera123):

Zici tu ca nu ai nevoie... la 2 TB e sweet spot-ul capacitate/pret. Stiai ca vei putea partaja spatiu si sa primesti bani pentru asta? Nu, desigur. Cu cit mai mult spatiu, cu atit mai bine, chiar daca initial o sa il tii 90% gol. Pastrezi monitor/periferice? Raspunde-mi si la partea asta ca sa pot recomanda ceva competent.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pina raspunzi tu, am reusit sa incropesc o configuratie incredibila fata de a ta si m-am si incadrat in buget. https://imgur.com/MO2IliM

| Aliveralovera123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Vreau sa cumpăr un monitor de 144hz de la Asus, inca nu stiu care

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Aliveralovera123):

Nu, nu, nu. Nu arunca banii aiurea pe marketing! Asus sunt mizerabili la majoritatea produselor, un fel de Samsung care baga jumate din bugete in marketing in loc sa dezvolte produse ca lumea. Uite, daca ma uit din scurt si ma gindesc ce mi-as lua mie, ti-as recomanda asta: https://www.pcgarage.ro/......ack-144hz/

| Aliveralovera123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am găsit pe pc garage I5-9400F la reducere sa il iau pe asta sau sa cumpăr ryzen 5 3600?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Aliveralovera123):

5 9600 e pe 7 nm. Ai vreo doleanta la wishlistul pe care ti l-am facut mai sus? Intrebari de ce aia de ce ailalta, eventual. Ca am timp sa iti raspund azi. happy

| Aliveralovera123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am nevoie de un cooler separat pentru AMD? Se încălzește foarte tare

| Aliveralovera123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am creat eu un build, ce zici despre el? https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3895650/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Aliveralovera123):

In ce povesti ai citit tu astea cu incalzitul foarte tare la AMD? Are cooler stock care e chiar bun.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Aliveralovera123):

Eu nu am pus Toshiba ca sunt eu fan ceva, nu sunt. La sursa ai schimbat aia cu 5 ani garantie cu una cu 3 ani si specificatii mai cacacioase. Placa video la fel... ai schimbat de la un producator cu state vechi pe felia asta - si placa cu review-uri foarte bune - la AsRock. Nu am nimic cu ASRock, chiar am montat niste build-uri low-budget cu placi de la ei si sunt impresionanti ca pret/specificatii. Si tu ai pus una cu chipset inferior, oricum. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Aliveralovera123):

Si eu as putea sa iti fac 2525244232 de builduri. Te-am intrebat ce nu iti convine la al meu sau cam ce ai vrea musai ca sa schimb pe ce ai putea sa iei cel mai bine in banii tai. Tu tot faci alte builduri la ghici. Placa de baza e ok, imi place si mie, insa nu te joci cu sursa. Niciodata.

| Aliveralovera123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi place build-ul tau, dar nu stiu ce sa fac(Intel sau amd). Va duce toate jocurile in 60fps-uri si cs go cu toate pe low in 300+fps?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Aliveralovera123):

Dooh. Porcaria aia de cs go ce te intereseaza 50000 fps daca nu poate reproduce monitorul FIZIC aia 300? In full HD iti duce cam tot ce misca parfum, vezi sa nu te puna bau-bau sa iei monitor 2K sau puii mei, 4K. AMD e no-brainer in cazul de fata, 7 nm in puii mei! Intel inca sunt pe 14. Nu recomand eu ca as fi fan - desi sunt fan AMD, am Intel in desktop pentru ca in 2012 cand am schimbat pb-proc-ram ultima oara, ei imi ofereau cel mai bun raport pret-performanta. Daca ar fi sa imi fac upgrade major acum, as lua AMD fara sa stau prea mult pe ginduri.

| Aliveralovera123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cumpăr monitorul acela de 144Hz, de aceea ma intereseaza 300+fps pe cs go

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Aliveralovera123):

144 Hz teoretic inseamna maxim 144 fps... In alta ordine de idei, sa nu uitam: cod de reducere pentru pcgarage - 92WQ7UMX
Ca o paranteza, eu cand iti recomand ceva nu iau doar pretul/promotiile si specificatiile in ecuatie. Termenul de garantie si - foarte important - rata de retur sunt si ele esentiale. La harduri, de exemplu, Seagate-ul ala pe care il tot bagi tu in cos are 98% fiabilitate, Toshiba 99%, ambele dupa mai mult de 100 de unitati vindute. Pe scurt, sansele sa iti pice Toshiba sunt cam la jumatate fata de Seagate, desi foarte mici in ambele cazuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Aliveralovera123):

Ca tot ai adus 9400F-ul in discutie. Uite un test foarte competent in care R5 3600 sterge cu el pe jos efectiv: https://www.techspot.com/review/1885-ryzen-5-3600-vs-core-i5-9400f/

| anonimg a răspuns:

Acesta este placa video: https://www.asrock.com/......208G%20OC/
Alimentarea separată o oferă sursa. Trebuie să cunoaștem modelul sursei. Sau mai bine zis, dacă sursa ta are un cablu cu 8 pini (găuri) atunci acela este pentru placa video. Dacă nu ai un cablu de felul acesta, atunci va trebui să cumperi o sursă nouă care are cablu numit "6+2 pci-e".
Exemplu: https://www.pcgarage.ro/surse/corsair/vs-series-vs550-80-plus-550w/
(Sursa asta o am eu). Corsair sunt cele mai silențioase.

| Aliveralovera123 explică (pentru anonimg):

Vreau sa fac aceasta configurație: Placa Video ASRock Radeon RX 580 Phantom Gaming X OC 8GB GDDR5 256-bit
SSD Kingston KC2000 250GB PCI Express 3.0 x4 M.2 2280
Memorie RAM HyperX Fury Black 16GB DDR4 2400MHz CL15 1.2v Dual Channel Kit
Placa de Baza Asus PRIME H310M-K R2.0
Hard Disk Seagate BarraCuda 1TB SATA-III 7200RPM 64MB
Procesor Intel Coffee Lake, Core i3 8100 3. 60GHz box
Carcasa Segotep Knight 01 500W

| anonimg a răspuns:

Mufă ca aceasta îți trebuie pentru placa video (6+2):
https://www.google.com/......ps?/search