| anonim_4396 a întrebat:

Salut! As vrea sa leg o combina (2 boxe + subwoofer) la laptop pentru revelion. Am auzit cazuri in care laptopu s-a ars. Pot sa ard laptopu din cauza combinei?

3 răspunsuri:
| Alien a răspuns:

Laptopul reda sunetul prin placa audio la o intensitate mica combina ta amplifica pentru a se auzi mai tare, oricat de tare sau incet ai da volumul din combina nu influenteaza placa de sunet.

| tbogdan22 a răspuns:

Din cauza combinei NU.
Un laptop se poate arde in cazuri extrem de rare, si prima conditie este sa aiba defacte de fabricatie, multi producatori au produse cu defecte de fabricatie. Apoi daca este de cel putin un an, timp in care se poate aduna praf pe sistemul de racire de la procesor si nu-i permite sa isi faca bine treaba, sta pe o patura sau pe ceva ce astupa orificile de racire, orice laptop este recomandat sa iti ti pe o suprafata drepta, nu pe pat, sau nu pe patura.
Apoi toate laptopurile au sisteme de protectie anume in cazul in care se supra incalzesc, isi dau restart sau se inchid, pentru 15 minute (si refuza pornirea de la buton) cat sa se raceasca.
Deci daca nu torni votka pe el si il ti pe masa nu are ce pati, cu atat mai mult daca este destul de nou stai fara grija! cu atat mai mult cu cat daca este noi mai ai si garantie!

| sefele72 a răspuns:

Depinde daca dai ff tare combina si nu lasi laptopu sa se raceasca veti avea in camera miros de circuite arse