| Sebytza21 a întrebat:

As vrea sa mi cumpar niste boxe la un buget de 15 mil. cu statie separata si nu stiu ce firma sa aleg si daca au watii reali.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Parad0xiS habar n-are ce vorbeste.

Ai doua variante mari si late:
1. Amplificator + incinte, caz in care cam nasol cu ascultatul in fata calculatorului si trebuie' sa ai spatiu pentru separatie
2. Monitoare de studio - fiecare e bi-amplificat separat, se preteaza mult mai bine la ascultarea la distanta mica.

Eu tocmai mi-am comandat asa ceva, dupa luni ca cautat, intrebat, investigat - http://www.thomann.de/ro/fluid_audio_fx8.htm

P.S. Daca sunetul vine din calculator si NU ai placa de sunet dedicata, ai face bine sa iei un DAC pe USB extern sau macar o placa de sunet decenta. Pachete boxe + statie gasesti destule, sugestia mea ar fi sa iei un amplificator compact SMSL (https://www.amazon.co.uk/......ref=sr_1_1 ie=UTF8&qid=1464268391&sr=8-1&keywords=SMSL) si doua incinte care sa se preteze cat de cat spatiului pe care il ai la dispozitie. Personal as merge pe ceva de raft, daca vrei si ceva bum-bum, cam asa ceva - https://www.avstore.ro/boxe/heco-victa-prime-202/

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Oh, da, sa nu uit- daca stai in Bucuresti sau pe-aproape, e pacat sa nu te duci pe la de-alde AVStore si nu numai sa auzi care-cum suna. Chiar daca nu sunt foarte multi bani, cu 1500 RON poti face o treaba decenta... sau poti sa iti dai singur ditamai teapa.

| Sebytza21 explică (pentru KodrutZ):

De un sistem 5.1 de 1000w? ce zici?

| KodrutZ a răspuns (pentru Sebytza21):

Da, sigur, un catralion de wati. Ai o camera de 200 de mp fara mobila si izolata fonic in care sa bagi asa ceva, sau vrei sa duduie mobila si geamurile de sa nu se inteleaga nimic? Daca asculti manele, poti sa bagi si un catralion de wati, ca oricum aia e muzica facuta sa o asculti pe scule de tot rahatul, care fac bum-bum si atat.
Muzica o sa vina de la calculator, nu? 5.1, 1000 W, mp3-uri si placa de sunet onboard, magie la superlativ! Cum ziceam, daca ai ocazia sa ajungi pe la un showroom de scule adevarate, du-te sa asculti niste boxe de 80-100 W adevarate, si mai discutam dupa aia.
P.S. O-gramada-punct-unu pentru filme, eventual jocuri unde conteaza sunetul pozitional. Altfel, pentru muzica, cel mai cinstit e un 2.0.

| Sebytza21 explică (pentru KodrutZ):

Eu am deja un sistem home cinema 5.1 LG ht302 cica ar avea 300 w si la calitatea sunetului nu am ce sa i reprosez, adica la 25 din 40 nu se mai intelege nimic intr o casa si bass ul e decent adica la o melodie cu bass se ridica parul in cap. Da de la calculator.Eu nu vreau pentru filme vr pentru muzica.

| KodrutZ a răspuns (pentru Sebytza21):

Eh, in cazul asta crezi ca nu ai ce sa ii reprosezi. Du-te si asculta niste scule ca lumea, in special daca nu ai placa de sunet sau DAC pe USB si asculti prin placa de sunet onboard, aia e galagie, nu muzica.

| Sebytza21 explică (pentru KodrutZ):

Am onboard. Nuj cum definesti galagia. ca eu am ascultat la niste boxe de 90 w rms (cutii 1 m patrat aveau laughing si difuzor la 25 parca ) si pot sa zic ca se auzea mai incet ca sistemul meu... adica aveau bass dar calitatea sunetului si power ( nu prea )

| KodrutZ a răspuns (pentru Sebytza21):

Daca ai onboard, aia e galagie. Degeaba ai ascultat boxe de 90 W RMS daca amplificatorul si sursa audio erau varzet. Cum ziceam... fugi la avstore sau alt magazin de genul, asculta niste scule ca lumea, si dupa aia mai discutam.

| Sebytza21 explică (pentru KodrutZ):

Cunosti vre un magazin d asta si prin Ploiesti? laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru Sebytza21):

Ai Bucurestiul la trei pasi si tu vrei in Ploiesti? Ia si cauta frumos pe net show room-uri hifi in Bucuresti, vezi care au chestii interesante, apoi suna si programeaza-te la auditii. Nu de alta, dar in Ploiesti probabil nici nu ai magazine care sa iti aduca treburi de genul - http://hificenter.ro/quadral-quintas-404.

12 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Salut, te sfatuiesc sa mergi pe una din firmele Logitech, Genius sau Samsung. Sunt brand-uri cu produse de calitate.

| Sebytza21 explică:

Deci ar fi mai bun un sistem 5.1 cu sateliti coloane decat boxe + amplificator?