| alexblack00 a întrebat:

Hei TPU am o statie Pionner 2x80 watii, nu de mult am cumparat-o si inca nu mi-am cumparat boxe imi ziceti cam de cati watii ar fi bune boxele? statia e de la 6 la 16 ohmi e puternica in bass am mai bagat boxe din astea asa de proba combina sisteme, da nu fac fata DAU FUNDA

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Ar merita si Taga de mai jos efortul. Dar daca poti strange pana la Wharfedale Vardus-300 e perfect. Sunt cele mai bune floorstandere in bugetul lor.

http://hificenter.ro/taga-tav-506f-v-2
http://hificenter.ro/wharfedale-vardus-vr-300

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

2x80 cu conditia sa aiba intre 6 si 16 ohmi. Ti-am mai raspuns si anterior. De ce mai intrebi?

| alexblack00 explică (pentru Salontanul):

N-am ce face cu 2x80 sunt mici, cineva care le avea cu astea mi-a zis sa bag boxe de minimum 100 watii, am adus mai marii cand trecea volumu de jumate tot sarea din ele, plus ca volumu la bass era pe minimum si in plus de asta am un buton Loudness cand il apas dubleaza puterea si tu imi zici mie de 2x80 watii

| Utilizator1234 a răspuns:

Cate aberatii, imi vine sa m-apuc de crosetat. Amp-ul tau, da puterea de 2x80 W intr-o anumita impedanta (nu pe curba de la 6 la 16 ohmi). Boxele pasive nu au putere propri-zisa, de aia le si zice PASIVE, puterea pe care o citesti tu pe site-uri e puterea recomandata de producator, pe acea impedanta, care trebuie sa iasa din amplificator. Amplificatorul da putere in boxe si atat. Iar butonul de loundness nu-ti dubleaza puterea, ca altfel se numea "buton magic", loudness-ul amplifica frecventele joase si inalte pentru a face facila auditia la volum mic. In concluzie, boxele pasive se cumpara dupa impedanta, puterea recomandata de producator si sensivitate. Spor la aberat...pardon, la cumparat.

| alexblack00 explică (pentru Utilizator1234):

Mersii, macar ai fost mai explicit ca celalalt cu 2x80-u lui laughing) mie mi s-a zis sa imi iau boxe pe impedanta de 8 ohmi si ca pot baga boxe si pana la 500 watii ca statia duce, apoi nu stiu nu le prea am pentru ca eu am avut tot sisteme home cinema de aia tot intreb pe aici

| Utilizator1234 a răspuns (pentru alexblack00):

Da-mi modelul amp-ului sa vad exact puterea pe fiecare impedanta, bugetul de care dispui pentru 2 boxe pasive, dimensiunea camerei in care le amplasezi, si preferintele pe care le ai de la sistemul audio. Daca se poate, iti fac o recomandare.

| alexblack00 explică (pentru Utilizator1234):

Pionner Stereo Amplifier A-107 Direct Energy MOS 2x80watii pana in 600 maxim 700 lei dimensiunea cameri cred ca e de 5/6 si o preferinta nu stiu a se auda bine si la volum mare big grin

| Utilizator1234 a răspuns (pentru alexblack00):

Conform google-ului, amp-ul tau duce 2x80W in 6 ohmi, deci ar fi de preferat ca boxele sa fie in 6 ohmi, cu senzivitate ridicata, ca sa ai siguranta ca poti mari volumul fara probleme. Bineinteles, nu o sa se auda bine peste "ora 14-15" a rotitei amp-ului dar vei avea suficienta putere pana acolo. Problema este ca in bugetul tau, nu ai foarte multe variante. Sar din discutie boxele de "500 W" sau pentru sonorizari si nunta, ca nu pot sa recomand acele cutii cu zgomote. S-ar putea sa gasesti ceva pe la SH, dar noi, astea sunt cam singurele variante tinand cont ca e destul de mare camera.

http://www.emag.ro/pereche-boxe-yamaha-ns-50f-negru-ns50fbl/pd/E6K5TBBBM/

| alexblack00 explică (pentru Utilizator1234):

Mersii mult!

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Utilizator1234):

Ar merita si Taga de mai jos efortul. Dar daca poti strange pana la Wharfedale Vardus-300 e perfect. Sunt cele mai bune floorstandere in bugetul lor.

http://hificenter.ro/taga-tav-506f-v-2
http://hificenter.ro/wharfedale-vardus-vr-300