| Zinv a întrebat:

Salut. aseara transferam niste poze pe un stick si s-a luat curentul. m-am bagat la somn si azi de dimineata cand am vrut sa mai transfer niste poze am vazut ca toate pozele de aseara si din n-ainte sunt criptate.
trebuiea sa aleg in ce aplicatie sa se deschida.
sunt multe poze (3500) si nu pot sa dau la toate manual.
ce sa fac?
o aplicatie de decriptat sau ceva exista?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cauza intreruperii curentului s-a incurcat evidenta fisierelor si trebuie reparat.

Da stick-ului o verificare cu reparare ( chkdsk /f X: ) unde X este litera alocata stick-ului.
Poti, de asemenea, sa dai click-dreapta pe iconita stick-ului (in My Computer) - Proprietati - Verificarea si repararea discului.

Dupa reparare vei putea folosi pozele ramase intacte.

| Brizbriz a răspuns:

Daca stick-ul e formatat ntfs ai sanse sa il repari (cum ti-a spus Bula, doar ca, comanda trebuie data din cmd/powershell rulate ca administrator, altfel nu o sa mearga)
daca e fat32 sau exfat, si deci un sistem de fisiere fara jurnal, atunci ai sanse mari sa nu mai recuperezi nimic