| zxzx a întrebat:

Salut, astazi mi-a aparut un virus fals care e un fel de antivirus ce ma anunta ca am alti virusi in calculator si trebuie sa cumpar licenta de la ei, dar de fapt el e un virus.
Se numeste Personal Shield Pro Version 2.20. Am mai avut mai demult o problema asemanatoare si am rezolvat-o cu un program de devirusare Malwarebytes, dar acum nu mai pot deschide programul ca zice ca este periculos, etc.
Am mai descarcat unul, HiJackFree, dar tot la fel, nu ma lasa sa il deschid, ca altfel as fi rezolvat problema.

Ce solutie exista, cum pot sa le deschid sau ce alt program sa folosesc? (nu ma pricep foarte bine, deci va rog sa vorbiti in termeni mai comuni).

3 răspunsuri:
| ταξιδιώτης a răspuns:

Http://translate.google.ro/....../translate
Incearca dezinstalarea lui cu Revouninstal (bifezi avansat sa-i stearga si registrii) si ce mai ramane din el stergi cu unlocher

| T3qUyLa a răspuns:

Reinstaleaza-ti windowsul si nu-ti mai baga niciun antivirus...eu nu folosesc anntivirus de vreo 2 ani si n-am avut nicioadata probleme cu viusii, iar inainte cand foloseam aveam probleme mari si trebuie sa reinstalez windowsul foarte deswinking

| dyanna_9212 a răspuns:

Si eu am avut aceiasi problema.nu poti rezolva decat cu o reinstalare de windows. succes!