| LaurentiuB a întrebat:

Astazi mi-am cumpărat un Acer Nitro 5 si cand vreau sa instalez Windows 10 imi spune "A media driver your computer needs is missing" si nu mai pot continua instalarea. Cum pot rezolva problema?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi defecta imaginea de pe care ai facut stick-ul! Poate fi si defectiune a USB-ului. Incearca sa schimbi in alt USB. Daca face la fel ia legatura cu vanzatorul. Daca este un magazin ia legatura cu o unitate de service Acer: https://acer.co/2QtKyNO

| Wr3nch a răspuns:

Incearca sa faci alt stick, de preferat cu unealta celor de la Microsoft.

| PainTech a răspuns:

In cutia laptopului ai primit cel mai probabil un cd cu drivere. In timpul instalării baga acel cd și ai opțiune sa navighezi până la acel driver de care ai nevoie (care probabil e driverul de la ssd/HDD)

| LaurentiuB explică (pentru PainTech):

Am primit, dar laptopul nu are CD-rom

| LaurentiuB explică (pentru PainTech):

E o soluție sa ma ajut de un alt pc sa pun driverele de pe cd pe un stick si dupa cu stick-ul sa încerc? Din moment ce nu am CD drive

| PainTech a răspuns (pentru LaurentiuB):

Da. Sau poti descarca driverele de pe net daca le gasesti.

| JicaContra a răspuns:

Https://www.google.com/......ps?/search

am impresia deosebit de vaga, ca la tine problema ESTE GROASA si nu poate fi rezolvata prea usor, mai exact, windows-ul cand se incarca de pe stick NU detecteaza driverul de usb pe care il ai (pana se incarca windows-ul, stick-ul e vazut de bios, iar cand windows-ul termina de incarcat nu il mai vede)

si e groasa, solutiile sunt deosebit de complicate cum ar fi:
1. integrezi TU, MANUAL driverele de usb pe stick-ul cu windows
2. bootezi de pe alta solutie in afara de usb, dat fiind faptul ca nu ai unitate optica, singura solutie posibila ar fi prin reteaua cu fir (care e un cosmar de configurat... eu nu am facut-o niciodata)

totusi mai e si:
https://www.google.com/search?q=Acer+Nitro+5+how+to+install+windows+10
primul de sus e un video care arata ceva prin bios, poate te ajuta!