| Iustin_Maxim_1996 a întrebat:

Astazi mi-am luat o noua placa video gtx 750 twin frozr 1gb ram ddr5 iar cand o bag in pc si pornesc pc-ul scoate 3 bipuri,placa e buna, nu e arsa, se invart coolerele iar placa de baza nu are nimic. Dupa ce scoate 3 bipuri nu se intampla nimic si nu trimite semnal la monitor, am testat pe acelasi pc alta placa video si merge totul perfect.Am scos ramii si i-am curatat dar tot nu merge.Ce sa fac? Am citit ca cica e de la memoria de baza 64kb si nu stiu ce e aia.Imi poate explica cineva? Cine ma ajuta sa rezolv aceasta problema are funda si 50 lei psf cadou.

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca tu dai 50 psf iti fac si suport tehnic laughing. Fii atent:
-Update bios in primul rand (zi ce model ai placa de baza si ce procesor ai)
-O conectezi pe VGA/DVI/HDMI? (ce monitor ai)? Incearca si cu alt cablu si alt monitor si legat la placa integrata (daca ai) chiar daca ii pui dedicata
-Ce sursa ai? E "low profile" deh, n-are nevoie de alimentare separata, isi trage din placa de baza, si daca spui ca ai 740 TDP-ul intre cele doua nu este super mare. Testeaza si in alt pc sa vezi cum face. Poate a fost "stricata" din fabrica daca e noua, daca e sh, si ai facut proba ar fi fost logic sa mearga. Poate i s-a dus bios-ul dar nu prea ar avea cum. Logic, daca iti merge cu alta placa, placa video ar fi de vina, dar in afara de reset cmos, probat cu 1 ram, update la bios desi n-ar prea avea legatura proband cu 740 ceva apropiat, chiar nu prea ai ce si cum sa mai incerci, decat pe alt sistem.

| Iustin_Maxim_1996 explică (pentru CM7YRE):

Asta e placa mea de baza : Intel Corporation DH67CL (LGA1155) si am un i5 2400 3.1 ghz si 16 gb ram.

| CM7YRE a răspuns (pentru Iustin_Maxim_1996):

E o placa din 2011, chiar daca e discontinued, vad ca ultima varianta de bios e super recenta:
https://downloadcenter.intel.com/product/50101/Intel-Desktop-Board-DH67CL
Ce sursa ai?

| PaulSergiu a răspuns:

Esti sigur ca sursa duce si noua placa video? Cauta codul de bipuri pe internet si vezi ce are! Posibil sa fi murit placa de baza cu sloturile de la rami am intalnit si eu asta!

| Iustin_Maxim_1996 explică (pentru PaulSergiu):

Placa video nu necesita alimentare suplimentara! Si nu are treaba...am pus placa mea veche gt 740 si functioneaza totul perfect.