| ChrisRK a întrebat:

Salut! Atunci cand vreau sa tin apasat pe o tasta pentru a realiza o actiune incontinuu (spre exemplu, sa sterg un text tinand apasat delete), aceasta functione pur si sumplu nu functioneaza, trebuie sa dau delete de cate ori este nevoie! Ce pot face? Multumesc!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intra la reglajele tastaturii si regleaza viteza de repetare a tastelor la mijlocul cursorului.

| ChrisRK explică (pentru Bula):

De acord! Dar cum fac asta?

| ChrisRK explică (pentru Bula):

Ok, am facut si asta! Dar tot nu functioneaza!

| Bula a răspuns (pentru ChrisRK):

In acest caz, cere imprumut o alta tastatura buna si incearca si cu ea. Este posibil ca tastatura sa nu repete codurile (caz rar intalnit, dar posibil).

| NLS a răspuns:

Incearca sa dezactivezi "Filter Keys", dupa care efectuezi un Restart.
In Windows 10:
Settings > Ease Of Access > Keyboard.

Daca nu functioneaza nici dupa, dezinstaleaza driverul tastaturii din Device Manager,
Curata registrii cu CCleaner, Efectueaza un restart, si reinstaleaza driverul (mouse-ul va fi utilizabil, tastatura nu, pana nu ii instalezi driverul).

In ultima instanta, daca nici asa nu functioneaza, personal as reinstala Windowsul ("pe curat", folosind utilitarul MediaCreationTool, de pe site-ul oficial Microsoft. Bineinteles, trebuie sa iti salvezi TOT ce ai de pastrat pe o alta partitie sau pe un mediu extern de stocare).

| Brizbriz a răspuns:

UNDE?!?
asta e o intrebare radicala la ce ai tu nevoie, pentru ca sunt pagini de web si programe, in care este inhibata functia de repetare
iar testatul se face in notepad, acolo scrii ceva, si apoi incerci sa te duci in stanga si sa stergi cu delete, daca merge, atunci... UNDE NU MERGE?!?