| somerandomdude713 a întrebat:

Azi am achizitionat un Smart TV LG, modelul UJ620V si voiam sa-l conectez la un Logitech z623.
Am dat vreo 10 lei pe un cablu RCA la RCA si ce sa vezi...nu-l recunoaste. TV-u nu are vreo mufa jack pentru casti pentru ca are bluetooth.
Vreo solutie? Un cablu RCA la jack?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

Salut!
Pentru a conecta TV-ul la Boxe poti folosi :
Interfata TV :
- RCA
- Optical S/PDIF
- HDMI ( conduce si audio )

Interfata Boxe :
- Jack
- RCA

Deci (teoretic) ai urmatoarele posibilitati de conectare :
Conector RCA - RCA
Adaptor RCA - Jack ( ~12 lei )
Adaptor HDMI - Jack + VGA ( ~55 lei, nerecomandat )
Convertor HDMI - RCA ( ~70 lei, nerecomandat )

Ignoram complet mufa optica, e ridicol de scump convertorul...

Deci solutia ramane inca un cablu RCA ( care speram ca de data asta merge ) sau un adaptor Jack - RCA

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai nevoie de un cablu euroscart cu rca asa va functiona, bagi mufa euroscart in televizor, si celalalt capat al cablului adică mufele RCA de culoare roșu si alb care sunt boxele canal stinga canal dreapta in mufele din spatele sistemului unde scrie line out. Si vei avea sunet.Gasesti cablu euroscart cu mufe rca la orice magazin de electrice, daca locuiesti in Bucuresti, au in zona Lacul tei maica domnului.

| doctorandus a răspuns:

Nu ai spus ce ai conectat la ce. Daca TV-ul are doar iesiri sau doar intrari, s-ar putea sa nu mearga. Daca vrei sa conectezi iesire analog la intrare digital, sau invers nu merge. Daca vrei sa conectezi iesire la iesire sau intrare la intrare, nu merge.

| doctorandus a răspuns:

Conform cu http://www.lg.com/za/tvs/lg-55UJ620V are doar iesire audio digitala (optica). Iar jack-ul respectiv este pentru RS-232C, nu e pentru audio.

| Claudiu1009 a răspuns:

Cablu RCA la JACK nu este compatibilitate. Cablurile RCA de 10 lei îs vai de Steaua lor... încearcă un RCA mai scump și daca nici at nu-l recunoaște inseamna ca televizorul are o problema la mufa de conexiune RCA