| Zinv a întrebat:

Salut.
Azi am fost la cei de la DIGI din Bucuresti pentru a plati abonamentul.
Mi-au zis ca am abonamentul FiberLink 1000.
Cand am ajuns acasa am conectat un laptop la Router (prin cablu direct la router) si mi-au dat vitezele de 90 Mbps downloade cu 70 Mbps la uploade.
FiberLink 1000 dar viteze de Viteză maximă 940 download / 450 upload.
De am viteza asa mica avand in vedere ce viteze are abonamentul?
Am comandat de la ei un router cu wifi 6 si astept sa vin sa mi-l monteze sperand sa am viteze mai bune la acelasi abonament.
Ce sa-i fac?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Viteza internetului functioneaza pe baza legii cu veriga ceea mai slaba.
Viteza maxima de functionare este dat de cel mai "lenes" aparat din reteaua ta de internet (calculator /cablaj /router /reteaua furnizorului de internet.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pune ti fibră optica daca vrei viteze mari la net, prin cablu UTP nu o sa ai viteza care o vrei.

| NLS a răspuns:

1) Placa de retea a laptopului suporta standardul Gigabit? (10/100/1000 mbps)
Sau suporta cumva doar 100 mbps?
Asta vezi cu utilitarul HWinfo64, pe care il gasesti pe net.
Sau cu Aida64.
Sau direct, fara vreun program, daca te uiti in Device Manager - Network...

2) Ai de la modem/router pana la calculator cablu UTP/FTP potrivit?
ADICA cel putin clasa CAT5e, preferabil CAT6 sau CAT7...
(de obice scrie pe cablu tipul si clasa de viteza)

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Daca e ce am spus mai sus, poti aduce ce router doresti, caci problema e in laptop si in cabluri, nu va merge mai bine, pana nu le schimbi (laptop cu placa de retea 1000 mbps si cabluri mai performante, preferabil CAT 7, ca sa ai pace cativa ani).

Daca aduci un router cu wifi 6, iti va merge mai bine, daca si numai daca, dispozitivul tau de conectare (laptop, telefon, tableta, PC cu router Wifi) suporta si el standardul WiFI 6.

| Zinv explică (pentru NLS):

Laptopul suporta 10/100/1000 mbps.
pana la calculator am un range extander dar nu asta conteaza.
eu nu inteleg de ce nu-mi merge la capacitatea maxima a abonamentului.

| NLS a răspuns (pentru Zinv):

Poate pentru ca pe cablurile tale scrie doar CAT 5? (NU le pot vedea, presupun.
INSA tu poti verifica foarte usor, uitandu-te pe ele)

Ai nevoie de minim CAT 5e pentru 1000 mpbs, preferabil CAT 6

https://docs.microsoft.com/......arison.png

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zinv):

DUDE, tu trebuie sa raspunzi la o intrebare foarte simpla - care e cel mai lent echipament dintre ONT si laptop? Degeaba ai tu placa Gigabit pe laptop daca routerul duce doar 100 Mbps pe LAN...

| Strwberrs a răspuns:

Uita-te un pic la placa de retea si vezi ce e cu ea.

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Probabil nu iti permite cablul