| Dragonuak476 a întrebat:

Salut, azi am fost sa imi iau o pereche de casti cu microfon(mare greseala) de la Altex, erau de la Hama, le cumpar, apoi, prietenul cu care eram imi spune sa nu iau casti cu microfon pentru ca nu sunt bune, chiar atunci cand ne-am despartit(genial). Ajung acasa, castile merg dar microfonul nu, sunt ele stricate sau ar trebui sa le "asamblez intr-un anumit mod", daca da, as vrea niste tutoriale. Dau Funda cea sfanta.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Castile au doua mufe (verde si roz) sau numai una singura?
Daca sunt doua mufe si ai doar un sigur port audio, ai nevoie de un adaptor pentru a le folosi simultan pe laptop intr-un singur port. Microfonul nu se activeaza automat prin simpla conectare. El trebuie folosit prin programe de socializare (Messenger, Facebook, Skype) sau in softurile de inregistrari audio, pentru a testa functionalitatea lui.

| Dragonuak476 explică (pentru dannyel86):

Am incercat deja astea cu prietenii mei pe skype, doar sa aud pot

| dannyel86 a răspuns (pentru Dragonuak476):

Pe Skype, microfonul incorporat in laptop poate fi folosit? Daca da, atunci acesta trebuie dezactivat din setarile softului (Skype), pentru a-l folosi pe cel extern. Vezi ca la setarile legate de sunet gasesti optiuni pentru sursele audio. Tot acolo vei vedea si o banda verde care ar trebui sa se miste cand folosesti microfonul, semn ca a fost recunoscut de soft si setarile sunt bune.

| Marcu_Raluca_1995 a răspuns:

Bag o in mufa verde o sa mearga