| GoodLuck15 a întrebat:

Salut.
Azi am montat un hard-disk proaspat cumparat de 1tb de la Seageate.
Problema este ca dac las la descarcat jocuri mari de peste 15gb hard-ul incepe sa mearga greu si este mai mereu 99% folosit(asa arata in task manager)
Imi e frica sa nu fie din cauza ca nu am putut sa il prind in suruburi din cauza carcasei care are niste bucatele de metal care se infing in hdd si ii pot pune doar un surub.Sau sa fie de la vreo setare ce trebuie facuta in bios?
Multumesc pentru raspunsuri! Funda si vot!

8 răspunsuri:
| AKARA0 a răspuns:

Pai ar trebui să-ti iei un rack Pentru hard-disk-uri că sa il poți prinde in suruburi.
Problema este că nu l-ai montat in suruburi și se încinge foarte repede, de ce nu ai mers pe un Wd blue caviar, sunt mai eficiente și durabile decat cele de la Seageate.

| Smecher_Nuti_1999 a răspuns:

Ce anume din task maneger iti tine hdd la 99%, uitate sa vezi ce program(e cumva ala de descarcat? Gen utorent)

| GoodLuck15 explică (pentru AKARA0):

Are doar 30 de grade si asta inseamna ca se incinge?

| GoodLuck15 explică (pentru Smecher_Nuti_1999):

Pai imi arata ca utorent tine disk usage 99% si 100% network.

| Ironwin a răspuns (pentru GoodLuck15):

Ai gasit problema.

| AKARA0 a răspuns (pentru GoodLuck15):

Probabil a venit cu probleme din fabrica. În orice caz este bine sa îți ții hard-diskul in suruburi, pentru că va cădea și îi vei da peste cap, verifica in carcasa și vezi dacă a căzut.
Cel puțin problema asta mi s-a întâmplat la un hard disk de la Maxtor.

| GoodLuck15 explică (pentru AKARA0):

De picat nu pica ca sta fix dar nu e prins decat intr-un surub si sta putin inclinat, fixat in prinderea speciala in acele bucati de plastic ale carcasei, altfel nu am avut cum sa il prind sincer...

| Smecher_Nuti_1999 a răspuns (pentru GoodLuck15):

Vezica dacai inclinat.nu "calca" bine discu si ar putea fi asta o problema..ai ocazia sal strici