| caritas a întrebat:

Salut baieti,am luat un virus,iar computer-ul ruleaza incet(foarte),iar eu am descoperit ca in task manager e un program care chiar daca il inchid,el tot reapare dupa ce il inchid(se reporneste singur), faza e ca acest virus nu ma lasa sa reinstalez anti-virus sau alte programe...ce e de facut?

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Se pare că ai luat un virus comercial, de ăla lansat de producătorii de antiviruși pe net ca să sperie userii de calculatoare.
Deci ai nevoie de o devirusare tot cu unantivirus comercial:
Descarcă antivirusul ăsta extern:
http://www.avira.com/en/download/product/avira-rescue-system
ISO-ul nu exe-ul.Scrie SIo-ul pe un Cd și apoi butează de pe cd ca și cum ai buta cu Windows-ul când vrei sa îl re instalezi.
Setează antivirusul să șteargă fișierele ce nu l poate vindeca, apoi scnaează sistemul cu el.Asta va da roade și vei avea din nou Windws-ul funcțional.
Nu insiste pe metoda de devirusare manuală că nu cred că te vei descurca cu dezactivare de autorun-uri localizare exe de virus, etc, deși metoda manuală e mult mai precisă.
Succes

| horia2012 a răspuns:

Du-te tot in task manager, la procese, cauta executabilul acelui program si inainte de al inchide, vezi unde s-a instalat. Inchizi procesul, fara restart.
Descarca si incearca sa le instalezi:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml
si
http://www.malwarebytes.org/
si foloseste cele doua programe.
La king soft ai si sectiunea "startup". Verifica ce programe pornesc o data cu Win.
Daca nu resusesti clasic incearca si in "safe mode".

| epurasu a răspuns:

Si eu am avut un virus puternic si am rezolvat cu ComboFix.

| pbsolver a răspuns:

Start-> run-> msconfig si apasa enter
debifeaza tot in afara de antivirus
start-> run-> services.msc si apasa enter-> bifeaza hide all Microsoft services (daca ai xp aseaza-le dupa Status si uita-te la cele care pornesc automat si nu au nici o legatura cu windowsul). verifica la start->all programs->startup si vezi daca ai taskuri suspecte. le poti sterge daca sunt. apoi da-i restart si inainte sa booteze pc apasa F5 in mod repetat si din lista respectiva selecteaza Safe Mode with networking. descarca malwarebytes de aici http://www.malwarebytes.org/mwb-download/ si fa o scanare full. revino aici si spune-ne ce ai rezolvat.
bafta!

| manuel72 a răspuns:

Cel mai rapid o rezolvi aducand sistemul la o data precedenta a zilei in care ti-ai dat seama de virus.Antivirusul e o solutie, dar inainte de a fi infectat calculatorul, dupa...nu esti niciodata sigur ca a fost sters.

| firstboy a răspuns:

Pai te duci pe site la BitDefender-e antivirus.(puternic)
si descarci 2014 free 30 de zile si ii dai scanare full.

Daca nu merge sa-l descarci n-ai decat sa-l refomatezi
adica sa intri in biosul pc-ului
in timp ce porneste apesi intermitent pe una din tastele cu f; le incerci pe toate ca depinde de la laptop la laptop la pc la pc etc.
daca ai Windows xp iti trebuie si acel cd cu windowsul daca ai 7 sau 8 isi face singur (cel putin asa face la mine).

In fine intri in bios si apoi urmeaza o serie de pasi succesivi, nu stiu cat de greu ti se pare eu l-am facut singur dupa ce mi-a aratat un inginer in it
iar dupa ce-l faci ia-ti ca antivirus Microsoft security essential.

| bilopart a răspuns:

Eu as schimba sistemul de operare!