| tump a întrebat:

Bateriie, daca doar stau, afara din aparat, sigilate sau nu, se descarca? Iar a doua intrebare, daca stau in aparat fara a porni aparatul (in cazul de fata o lanterna), se consuma? Daca da, cam care este procentul?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Daca bateriile stau afara din aparat tot se descarca dar mai incet - au pe ele un termen de valabilitate - cativa ani. Daca stau in aparat fara a porni aparatul, de obicei e OK, depinde si de aparat in ce mod se inchide - unele aparate au un consum redus si cand sunt inchise (cele cu inchidere electronica).
Daca aparatul e putin stricat sau asa e facut, consumul e destul de mare si cand e inchis si bateriile se descarca repede.
Dupa terminarea curentului, multe din baterii dau drumul la putin electrolit coroziv care strica contactele aparatului, deci daca se lasa aparatul nefolosit mai mult de o saptamana, cel mai bine e sa fie cu bateriile scoase din el.