| Caddyi a întrebat:

Salut/Buna! Ce inseamna rezolutie 1280x1024 si ce inseamna rezolutie 3264x2448? A vrea niste link-uri cu doua poze in care sunt rezolutiile astea, ca sa-nteleg mai bine. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Leonard_Mechie_1997 a răspuns:

Cu cat rezolutia este mai amre cu atat totul se vede mai clar si mai frumos, Hd este considerata orice rezolutie mai amre decat prima in video. Pozele sunt mai pretentioase, in fine ce trebuie sa intelegi este ca cu cat rezolutia este mai mare cu atat imaginea este mai clara, implicit video pentru ca un video este alcatuit dintr-o multitudine de imagini.
Diferenta de rezolutie nu se observa la video deoarece intr-o secunda pot fi stocate peste 100 de fotografii(100 fps) care una peste alta ofera o imagine foarte clara. Cu cat rezolutia este mai amre, cu atat imaginea este mai clara. De altfel in caul unui video trebuie sa urmaresti sa aiba si un fps mare. Cu placere!

5 răspunsuri:
| CosminIonuț98 a răspuns:

Prima e rezolutie HD, iar cealalta 4k. Cauta pe Google.

| Caddyi explică (pentru CosminIonuț98):

Daca prima e HD, iar in HD se vede foarte clar si frumos, in "4k " cum se vede?

| Leonard_Mechie_1997 a răspuns:

1280x1024= un nr de pixeli
3264x2448= alt nr de pixeli
imaginea de rezolutie 3264x2448 e aproape de 3 ori mai lata si de 2 ori mai lunga decat cea de 1280x1024.
1280 reprezentant nr de pixeli in lungime si 1024 nr de pixeli in latime.
Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor!

| Caddyi explică (pentru Leonard_Mechie_1997):

Multumesc!

| Caddyi explică (pentru Leonard_Mechie_1997):

Si se vede bine si pe intuneric la rezolutia 4k?

| Leonard_Mechie_1997 a răspuns (pentru Caddyi):

Cu cat rezolutia este mai amre cu atat totul se vede mai clar si mai frumos, Hd este considerata orice rezolutie mai amre decat prima in video. Pozele sunt mai pretentioase, in fine ce trebuie sa intelegi este ca cu cat rezolutia este mai mare cu atat imaginea este mai clara, implicit video pentru ca un video este alcatuit dintr-o multitudine de imagini.
Diferenta de rezolutie nu se observa la video deoarece intr-o secunda pot fi stocate peste 100 de fotografii(100 fps) care una peste alta ofera o imagine foarte clara. Cu cat rezolutia este mai amre, cu atat imaginea este mai clara. De altfel in caul unui video trebuie sa urmaresti sa aiba si un fps mare. Cu placere!