| Unanonimdepetpu a întrebat:

Cam ce cabluri am nevoie pentru un sistem? (Fara cel de alimentare)
Ma refer de conectare la monitor sau ceva de genul.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Cabluri :
-de alimentare (sursa, monitor, orice altceva legi la priza)
-retea (Rj 45 sa legi placa de retea la router/internet, sau placa wireless daca ai, scapi de un fir)
-cablurile de la sursa si/sau prelugiri, daca ai neovie de 6+2 pin, molex in plus etc.
-cabluri sata pentru conectarea dvd rw, hdd-ului, ssd-urilor pe sata etc.
-cablu de la placa video la monitor (in general vga, dvi, hdmi, dp etc.)
etc.
In general sunt 2 tipuri de cabluri:
1. De conexiune, ce-ti duce semnal, video, audio uite exemple: http://bit.ly/2LWCq4F
2. Componente Sata, alimentare etc. uite exemple: http://bit.ly/2LWnALF
PS: Daca pui "perifericele", au si acelea "cabluri" (mouse, tastatura, camera video etc.)

| Unanonimdepetpu explică (pentru CM7YRE):

Mulțumesc!

| CM7YRE a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Cu placere!

6 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Cablul de retea

nu, NU GLUMESC, ai spus "nevoie", nu pentru ce iti trebuie, un sistem pornit are "nevoie" doar de cablul de retea, dupa care poti sa intrii remote

daca ai vrut sa, spui sistem desktop, atunci, cablu de alimentare la monitor, cablu intre calculator si monitor, cablu de retea, cablu pentru boxe audio/casti, cablu pentru tastatura, mouse, eventual un usb hub (daca nu vrei sa te masochesti bagand stick-uri in spatele calculatorului, sub birou... in 4 labe si ma refer la coate si genunchi nu alte "labe", daca ai wifi, atunci cablu de antena si antena wifi (daca o lasi in spatele calculatorului o sa fie bruiata si ecranata de calculator si carcasa calculatorului)
ETECETERA.

bun venit in lumea mea, cabluri, cabluri, CABLURI
C A B L U R I
big grin

| GPA a răspuns:

1.Cablu de alimentare monitor.
2.Cablu de tip (HDMI/VGA/DVI/Display port) pentru conectare la placa video a monitorului. Îți recomand conectare prin cablu HDMI (dacă suportă monitorul) sau prin cablu DVI.
3. Tastatură și mouse (prin usb sau prin ps2 )
4.Sistem audio (cablu jack).
5.Cablu UTP/FTP/S-FTP pentru conectare la internet
6. Eventual un cablu usb pentru conectare la imprimantă, dacă este cazul.

| achimalexandru95 a răspuns:

Serus,

Ai nevoie de cablu de alimentare pentru PC și monitor.
Pentru conexiune ai nevoie de cablul dintre PC și monitor, care poate fi de mai multe tipuri, în funcție de ce monitor și placă video ai.
Atât, restul fiecare auxiliar are cablurile lui (tastatură, mouse, webcam, boxe) sau poți să iei fără cablu, wireless.

Sper că te-am ajutat!