| alexandrualex145 a întrebat:

Cand dau pe windows update mi se inchide fereastra, nici macar nu se incarca.Am incercat tot felul de metode dar nu a mers. Stie cineva ce as putea face? Nici nu mai primesc notificari de update

7 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

1) Storage sau OS corupt.

2) Malware care blocheaza acces la update-uri OS (vezi daca poti face update la antivirus si daca poti accesa task manager - daca nici astea nu merg, as paria pe malware).

| alexandrualex145 explică (pentru flixbuster):

Nu a mers. la un moment dat mi-a dat bluescreen brusc. chiar nu stiu daca de atunci nu mai merg update urile sau de cand am luat Microsoft office piratat si a trebuit sa opresc windosws ul din a mi scana ce instalez. cert este ca atunci cand intru in services, indiferent de cate ori dau la startup options automatic, de fiecare data imi apare disabled

| flixbuster a răspuns (pentru alexandrualex145):

Atunci as pune "diagnostic" de PC compromis de malware. In functie de ce ai pe el (cat te "chinui" sa reinstalezi, sa extragi date) decizi daca e mai ieftin sa razi tot si sa refaci din 0 sau sa muncesti sa-l cureti. Momentul critic as spune ca a fost cel pe care l-ai identificat tu, instalarea Microsoft Office, daca spui ca ai dezactivat anti-malware-ul.

| zilog a răspuns:

PAREREA MEA ESTE CA NICIODATA NU O SA FII IN SIGURANTA CU WINDOWS-ul
la ce iti foloeste update-urile?
eu chiar nu le vad importanta atata timp cat ai windows!?

| alexandrualex145 explică (pentru zilog):

Nu mi convine ca nu merge fereastra. Plus de asta, îmi da eroare la drivere la anumite programe pentru ca nu se pot actualiza

| flixbuster a răspuns (pentru zilog):

Surpriza, pe Windows esti atat de in siguranta pe cat de bine il configurezi si cum il folosesti. La fel si pe Linux sau macOS.

Pentru Windows, update-urile alaturi de antivirus, firewall si segregarea conturilor de admin/user sunt reduta activa a securitatii. Cand reduta activa cade, singurul care te mai salveaza este backup-ul de tip imagine sistem (reduta pasiva) care ar trebui facut macar o data pe luna.

Este chiar atat de simplu.

De la Windows XP incoace nu prea mai exista motiv sa nu fii in siguranta pe Windows. Dar trebuie sa stii. Si lumea nu stie. Toti cred ca stiu sa instaleze si sa configureze un Windows - dar in realitate nu stiu. Vorbim aici de lucrurile simple, elementare - nu de chestii super-complicate enterprise-level.

| zilog a răspuns:

Fromateaza tot apoi instaleaza primul si primul lucru
https://www.malwarebytes.com/mwb-download/thankyou/

sau zonealarm

Oricum eu daca îmi pun capul și imi doresc poti sa faci tu ce update-uri vrei tu că mai devreme sau mai târziu dacă mi-aș dori aș putea să mă folosesc de ceva bag-uri porturi deschise care sunt cu duiumul la windows si protocoale de comunicare
Nu ma simt in siguranta pe windwos mai ales fara un firewall fizic gen https://www.itinstock.com/......0420-p.asp

https://www.checkpoint.com/cyber-hub/network-security/what-is-firewall/