| aspirantul a întrebat:

Care e diferenta dintre 5.1; 7.1; si stereo? La boxe ma refer... sau la sisteme audio. Care e mai bun?

1 răspuns:
| Utilizator1234 a răspuns:

Pare destul de logic din nomenclatura. Dar hai ca explic, poate scap pe cineva de febra Logitech/Genius. 5.1 - 5 sateliti + 1 subwoofer; 7.1 - 7 sateliti + 1 subwoofer; 2.0 - 2 incinte/sateliti. Pentru muzica, nimic nu se compara cu 2.0, muzica la origine fiind inregistrata stereo, trebuie redata la randu-i stereo, la incintele de calitate formandu-se soundstage s.a.m.d., dar deja intru in prea multe detalii.