| Benyamin173 a întrebat:

Cat consuma lunar un pc cu rx580 8gb, ryzen 5 2600, 8gn ram, 1 hdd de un tb, ssd 120gb, sursa 600w cu certificate 80+ bronze si o eficienta de pana la 90%,
monitor ips de 24 inch?
Cam cati bani o sa imi vina in plus pe luna dacă în folosesc in fiecare zi cate 2 ore? Dar dacă îl folosesc 3?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Monitorul consuma la luminozitate maxima ~45-50W (al meu consuma maxim 70 (nu e IPS), dar tin luminozitatea si contrastul la jumatate...).

Placa video - depinde de joc si setarile grafice folosite.
La incarcare 100%, consuma ~190W.
Daca jocul nu o foloseste la maxim, va consuma mai putin.
(de multe ori nu trece de jumatate).

La fel procesorul.
Nici un joc nu il va stresa la maxim.
Asa ca nu va trece de 45-50W. (mai putin decat un bec clasic).

RAM-ul, SSD-ul, HDD-ul, si pierderile sursei (destul de mici, daca are eficienta 90%) mai aduna inca 40-45W.

Consum estimat: 260W/h (in load)
Consum estimat: 120W/h (idle)

aici gasesti tariful pentru kW/h
http://www.electricafurnizare.ro/......andard-30/

| ziftode a răspuns:

Cumpara o priza cu, contorizare si vezi
calculatoarele NU consuma fix, consuma mai putin cand te uiti pe mail, mai mult cand te uiti la filme, mult cand faci ceva care incarca procesorul, si cel mai mult cand te joci jocuri, cu, cat mai evoluate si mai prost optimizate cu atat mai mult

deci in afara de o priza care iti spune cat consuma clientul, nu ai nici o solutie sa aflii exact

| Benyamin173 explică (pentru ziftode):

Ok,iti multumesc, eu am facut un calcul si cred ca o sa vina cu vreo 40 de lei maxim pe luna dacă îl folosesc vreo 3 /4 ore zilnic

| ziftode a răspuns (pentru Benyamin173):

Cu placere!