| mafiot1 a întrebat:

Salut.Cati ani rezista un QLED 8K Smart TV 2019 de la Samsung?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Televizorul poateva rezista timpului de garantie, dar daca se va defecta dupa termenul de garantie, atunci va fi tot mai greu sa gasesti piese de schimb la el.
Iar chiar daca nu se defecteaza, evolutia tehnologica in 10 ani va fi atat de mare, incat s-ar putea ca televizorul tau sa nu "inteleaga" transmisiile de atunci. Deci, va fi piesa de muzeu, de care se vor mira copii, ca de televizoarele alb-negru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

3 luni si vreo 11 zile

| sierra1 a răspuns:

Dacă nu dai cu bocancii în el atunci să știi că:

producătorii mari zic că un astfel de tv, dacă ar fi deschis opt ore pe zi, timp de vreo 25 de ani, luminozitatea ar scădea cu cca 50%. Dacă e sau nu adevărat, vedem prin 2040, Până atunci, numai bine

| johnnny123 a răspuns:

Tu de plictiseală ți-ai făcut o listă de lucruri scumpe și întrebi cât rezistă fiecare? "Cât rezistă un Rolls Royce? Dar un penthouse? Dar un televizor 8k?"

Ce contează cât rezistă? Ai 16k euro de dat pe un televizor? Sau 300k euro de dat pe un Rolls Royce? Sau 1 mil euro de dat pe un penthouse?

Apropos, ai terminat mall-ul ăla pe care voiai să-l construiești?

| ziftode a răspuns:

Cam un an, maxim, dupa un an o sa iei un OLED 8k

care e diferenta intre QLED si OLED, cauta pe google, insa din cate stiu eu, numai LG produce display-uri de televizor OLED, asa ca Samsung care nu vrea sa "ramana in urma", au inventat un nume pompos QLED, ca prostii sa creada ca e OLED, ca doar suna asaaaaaa de asemanator
iar dpdv tehnologic diferenta e extrema, ca de la o generatie la alta
ce e oled si nu e qled
fiecare pixel se aprinde in parte, asta inseamna ca:
1. negrul e negru, cu adevarat, nu doar blocheaza lumina care vine din spate
2.consuma mai putin
3. CALITATEA IMAGINII E MUUUUUULT MAI BUNA!

deci, cred ca mi-am demonstrat punctul, CU VARF SI INDESAT tongue

| AddaIryna a răspuns:

Nu stiu, dar tu faci o lista pe viitor nu?