| Magnifico a întrebat:

Cati centimetri vine un "inch"? Vreau sa imi iau un Laptop si am gasit unul cu diagonala de 10.1 inch, cam cat de mare e? Are 20 centimetri diagonala sa sau cum arata la 10.1 inch? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un inch este egal cu 2, 54 cm, asa ca 10, 1 inch sunt egali cu 25, 654 cm. Numai bine!

| Magnifico explică (pentru Ioandelasal):

Nu e chiar mare la 25, 6 nu? Sunt alea de 35.6 ar fi mai bun unul din asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Magnifico):

Este adevarat, nu este mare, este chiar mic si nu este laptop ci netbook, asa se numesc cele cu diagonala mica. Un laptop are diagonala incepand cu 14 inch(35, 56 cm), cele mai multe de 15, 4 inch(39, 12 cm) ori 15, 6 inch(39, 62 cm).

| Magnifico explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru ajutor.Mi-am luat unul cu diagonala de 15 inchwinking Acolo de unde l-am luat avea si cateva cu diagonala 10.1 si era chiar foarte mic cum spui tu.

5 răspunsuri:
| ionuutzuu a răspuns:

1"=1cm din coltul stanga jos pana in coltul dreapta sus.

| ஐMikyஐ a răspuns:

1 inch stiu eu ca este egal cu 2.54 cm.