| xGamerZ212 a întrebat:

Salut,ce e mai bun? O plăcuță de 16gb 3200mhz? Sau una de 16 și una de 8 (dar cea de 8 având 2133 automat scade frecventa)?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Dintre cele spuse de tine 16 GB RAM vs 2x8 Gb de RAM: cel mai recomandat ar fi sa se cumpere un kit 2 x 8 GB (la o frecventa mare) care sa fie puse in dual channel
frecventa sa fie printre cele mai mari suportate de placa ta de baza, dar nu cea de OC (overclock)

| xGamerZ212 explică (pentru Simpatic):

Ideea e ca am una de 16 de frecventa mai mare și una de 8 frecventa mai mica, daca le pun pe amândouă am 24, dar frecventa mai mica și dacă o pun doar pe aia de 16 am frecventa de 3200, asta e ideea

| Simpatic a răspuns (pentru xGamerZ212):

Ori le vinzi pe amandoua placute si iti iei> 16 Gb RAM format din kit 2x 8 cum am zis mai sus
Sau poti lasa asa si ai sa ai frecventa placutei mai mici in frecventa adica 2133 mhz in loc de 3200 Mhz

| NLS a răspuns (pentru xGamerZ212):

Urmareste cu HWinfo in timp real (creezi un fisier de LOG pe ecran)
in timp ce esti intr-un joc si te joci, daca consumul de RAM se apropie de maximul de 16GB.

la final citesti rubrica de incarcare RAM din fisierul de LOG, si daca e sub 14, 5GB, e mult mai rentabil sa ramai cu singura placuta ce lucreaza la 3200.

Daca e ocupat tot RAM-ul, ori le pui pe ambele, cu sacrificarea vitezei,

ori o vinzi pe cea de 8 si iei una de 16 la 3200 cand mai strangi bani (nu trebuie neaparat acum).
(atentie, trebuie ca si latenta(CL) sa fie identica cu placa actuala, si voltajul de asemenea, daca vrei sa lucreze rapid)

| Xox0 a răspuns:

Cu prima variantă ai 16gb RAM, cu a doua variantă ai 24 gb RAM.

| Simpatic a răspuns (pentru Xox0):

Da, dar spre deosebire de viata reala, cand e vorba de RAM nu conteaza doar "marimea"! printre altele pentru ca nefunctionand in dual channel va avea frecventa mai mica si viteza de tranfer mai mica, pe scurt in dual channel cresc viteza de transfer a datelor adaugand mai multe canale de comunicare intre memoria RAM si controllerul de memorie.

| Xox0 a răspuns (pentru Simpatic):

Mulțumesc pentru răspuns.
Mă gândeam ca de ar avea multe aplicații deschise sau chiar și un joc deschis care duce peste 16 gb, acolo nu mai contează frecvența așa tare, ci numărul de RAMi

| Simpatic a răspuns (pentru Xox0):

Si chiar ai dreptate acolo unde nu se impune "calitate" este suficienta cantitatea, cum ai zis 24 GB fata de 16 GB RAM in situatii de tip multitasking, de zi cu zi este mai bine cu 24, cand vorbim de aplicatii si softuri de rendarind de exemplu e altceva, e dificil de explicat este ca si cum ai spune am o placa video cu 10 GB VRAM e mai buna ca una de 8 GB VRAM? depinde la ce se foloseste si ce alte caracteristici are fiecare GPU in parte, caci nu doar cantitatea este cea mai importanta desi la prima vizualizare chiar acea cantitate de VRAM pare mai importanta
Cam asa este si la memorii, insa aici fiind vorba de latenta, frecventa si cantitatea atunci pot afirma ca 16 GB RAM in dual channel la 3200 Mhz poate sa fie mai "tare" in unele situatii decat 24 Gb la 2133 Mhz
In jocurile video de exemplu o frecventa mai mare poate aduce FPS mai multe (evident setat si acest dual channel), dar in orice caz nu cred ca se observa cu ochiul liber cresterea de FPS ci cu softuri de specialitate, insa te anunt ca ea va exista