| Rogojina_Razvan_1996 a întrebat:

Ce înseamnă "no ODD", specificație ce o gasesti la un laptop?

Răspuns Câştigător
| MariusFD96 a răspuns:

No Optical Disk Drive happy

| Rogojina_Razvan_1996 explică (pentru MariusFD96):

Si asta înseamnă că nu se deschide slot-ul pentru cd/dvd (gen nu le citeste) sau ca no ODD poate sa insemne ca nu are drivere pentru cd/dvd?

| MariusFD96 a răspuns (pentru Rogojina_Razvan_1996):

ODD este un fel de HDD. Nu stiu cum sa iti explic si nici pe google nu gasesc o explicatie ca la carte. Deci daca in specificatiile laptop-ului gasesti ca are DVD-ROM/Writer sau CD-ROM/Writer nu o sa ai probleme de genul ca nu iti va citi cd-ul/dvd-ul. Unii scot odd-ul din laptop. Nu este o componenta atat de esentiala. Probabil si d-asta unele laptop-uri sunt din fabrica fara acest ODD.

| Rogojina_Razvan_1996 explică (pentru MariusFD96):

Mersi mult! Pt ca am un buget mediu, vreau sa mi cumpar urmatorul laptop: http://www.pcgarage.ro/......l-no-odd/. Imi poti spune, uitandu-te prin specificații, daca imi citeste sau nu cd/dvd?

| MariusFD96 a răspuns (pentru Rogojina_Razvan_1996):

Eu zic mai bine sa mergi sa te interesezi personal sau poti sa suni la ei. Nu prea pot sa imi dau seama. Eu nu sunt fan laptop-uri iar la PC nu am avut problema sa apara sa specificatii No ODD. Ma incurc in denumiri si in ce explica unii. Tine cont si de chestia asta: "Producatorul recomanda instalarea driverelor existente pe site-ul propriu, pentru o mai buna functionare a produsului. De aceea pachetul e posibil sa nu contina un cd cu drivere. Pentru alte sisteme de operare compatibile verificati site-ul producatorului." era scrisa la specificatii ma gandeam ca poate nu ai vazut. Sincer chiar nu stiu concret ce este ODD-ul. Daca in romana s-ar trade Unitate optica atunci e posibil pentru ca nu il are acest laptop sa nu iti citeasca cd/dvd. Nu sunt 100% sigur asa ca mai bine suna la ei sau mergi personal acolo sa vezi care e treaba.

| Rogojina_Razvan_1996 explică (pentru MariusFD96):

În legătură cu ce ai reprodus in ghilimele, asta înseamnă că trebuie să-mi iau driverele de pe net si sa le pun pe stick, ca apoi sa le instalez, dupa ce pun windows-ul?; daca zice ca nu ai cd uri cu drivere in cutia originală.

| MariusFD96 a răspuns (pentru Rogojina_Razvan_1996):

Da, dar poti sa le iei direct de pe net si cu laptop-ul respectiv. Asta numai daca driver-ul de la placa de retea este deja instalat laughing

| AndreiDănciuc a răspuns (pentru MariusFD96):

Daca nu are optical disk drive ii pot pun eu, sau sa pun un adaptor si sa mai adaug un hdd sau ssd

9 răspunsuri:
| Popa_Vali_1967 a răspuns:

Adicatelea nu are Optical Disk Drive. n-are cd, dvd sau blue-ray