| MaxKiller911 a întrebat:

Ce inseamna PCI Express? Si daca eu am la placa video 3.0 si placa de baza are 2.0 merge sa pun placa video pe cea de baza?

7 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Poti sa pui fara probleme 3.0 peste 2.0, dar va functiona la viteza data de slotul 2.0.

| MaxKiller911 explică (pentru horia2012):

Adica nu va mai avea atata putere?

| horia2012 a răspuns (pentru MaxKiller911):

Ba da. Vei avea aceesi putere. Nu vei pierde nimic din performantele placii, numai ca viteza de transfer a datelor va fi cea de la 2.0. Vei pierde putin
frame/secunda la a numite jocuri, dar insesizabi.

| MaxKiller911 explică (pentru horia2012):

Deci pot pune placa video pe placa de baza.Iti multumesc foarte mult!

| horia2012 a răspuns (pentru MaxKiller911):

Poti sa pui fara probleme. Cu placere.

| SpecialistIT a răspuns:

Salutare.

Nu va exista nici un fel de limitare sau scadere a performantei daca foloseste o placa video 3.0 pe un slot 1.0, dar altminteri pe 2.0.

Sanatate si bafta!

| HyenaV2 a răspuns:

PCIe este slotul pentru placa video situat pe placa de baza... si nu merge 3.0 pe 2.0. o placa de baza normala are 4 sau mai multe sloturi. 2 pentru crossfire si 2 pentru SLy