| m3m3sje a întrebat:

Ce parere aveti despre bateriile aftermarket cu capacitate superioara fata de cele originale.
Exemplu:
https://www.aliexpress.com/......76484.html
Are 4000 mAh
VS
Originala care are 2900 mAh
Eu cred in tehnologie si ca se pot face upgrade-uri semnificative cel putin in zona de baterii. Dar vreau sa stiu si parerea voastra.
PS: Doresc raspunsuri macar cu cunostinte minime. Fara "E chinezarie/fake"

1 răspuns:
| CM7YRE a răspuns:

Indiferente care e "parerea noastra" nu te ajuta daca tu tot vrei sa iei sau nu. Ia si tu, testeaza cu multimetrul capacitatea sau orice aparate de masura. Cel mai probabil e o chestie de marketing; daca ai sti ca sunt baterii "mai bune", in ideea de "capaciate mai mare" le-ai cumpara pe acelea, nu pe cele "originale". Poate sunt niste materiale diferite ce nu ofera o calitate buna/rezistenta in timp. Daca ar fi "bune" iti dai seama ca ar fi implementate deja. Sau poate chiar sunt "fake" adica este expus cu ideea de 4.000 de mah si nu are atat, dar cel mai probabil nu sunt (iti dai seama dupa review-uri si dupa faptul ca daca nu au 4.000 mah, poti sa-ti iei banii inapoi, deci nu ar vinde ceva ce nu corespunde descrierii)