| Bogdan8102 a întrebat:

Ce recomandati pentru smart tv, de la router sa fie prin cablu sau wireless conexiunea?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GPA a răspuns:

În principiu, totul depinde de conexiunea și de abonamentul tău de internet, de router/modem-ul instalat s-a.m.d
Prin cablu întotdeauna vei avea o conexiune stabilă de internet și la viteză maximă (full-duplex). Pe wireless în schimb, există interferențe, vitezele sunt mai mici decât pe cablu și contează foarte mult și standardul adaptorului wifi (a/b/g/n/ac) și frecvențele de bandă -> 2, 4Ghz și 5Ghz.

Poți să configurezi televizorul prin wireless
doar dacă dorești să-ți conectezi un echipament din casă la TV(un laptop, un telefon, un Chrome Cast).

Conexiunea Wired > Conexiunea Wireless

4 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Pe scurt, ca sa nu intram in prea multe detalii, prin cablu e mai stabil, ai viteza mai mare si nu se incalzeste mare lucru. Prin Wifi depinde de multe, la ce distanta ai routerul de Tv, ce semnal ajunge la tv, de chipsetul wireless din Tv (care uneori e slab) si alte nimicuri. Deci daca ai routerul pus langa tv sau macar in aceeasi camera e mai bine pe cablu, wireless foloseste cand dai cast la ceva de pe telefon sau alte deviceuri.

| Simpatic a răspuns:

Si prin wireless e bine, dar prin acablu nu doar ca viteza e putin mai mare dar si conexiunea este mai continua, adica nu se intampla sa pice netul cum se mai poate intampla prin wireless.

| gabicoo a răspuns:

Depinde de router și Smart TV. Dacă stai la casă poate fi wireless. Dacă stai la bloc prin cablu!

| Digikey a răspuns:

Cu cablu ai viteza mai mare.