| US25 a întrebat:

Vreau si eu sa imi iau un router wireless. As dori mai multe detalii. De exemplu:
-imi trebuie abonament la alte companii de cablu/net?
-cat consuma un router?
-cum se realizeaza conexiunea si alte detalii pe care le-am omis

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Hmm
1. Orice abonament este bun, dar cu cat e mai rapid cu atat e mai bun, vreau sa spun ca un abonament mai scump (cu viteza mai mare) este mai bun daca ai multe device-uri conectate in acelasi timp la net, dar atunci trebuie si un router puternic, in fine, pentru un telefon si 2 calculatoare cam orice abonament e ok si orice router de peste 80-90 de lei este ok.

2. Putin. PC-ul cand este inchis si conectat la priza consuma mai mult decat un router deschis happy

3. Conexiunea e de 2 tipuri: prin Wi-fi, adica fara fir si prin cablu. Pentru PC-uri este mai recomandat cablul pentru ca-i mai rapid decat aerul, de obicei Wi-fi folosesti la telefon, tableta si laptop daca te plimbi cu el prin casa.
Iar configurarea retelei se face usor, are manual de utilizare

Sper ca te-am ajutatwinking

1 răspuns:
| hp8510p a răspuns:

Nu trebuie sa faci alt abonament de internet.Cablul de la internet intra in router si de acolo transmite semnal wifi.Un router nu consuma mult pentru ca nu merge cu 220v, merge cu 6, 9 sau 12 volti.Conexiunea se face in functie de tipul de conexiune si de compania de internet(PPPoE, Dynamic IP, Static IP)