| LeeShaxx a întrebat:

Ce rezolutie trebuie sa aiba o fotografie pentru un clip pentru YouTube minim 1080p? Cum dau resize unei fotografii pentru a o folosi intr un videoclip?

Răspuns Câştigător
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

O poti edita online cu acest website http://resizeimage.net/ - sau cu programe profesionale ca Photoshop sau Gimp (care e gratuit). Este o optiune numita "Image size", dar daca imaginea are o rezolutie prea mica se poate deforma si pixela atunci cand o maresti. De aceea iti recomand sa cauti imagini deja cu aceasta rezolutie.

Pe resizeimage.net/ incarca fotografia, apoi de la punctul 4. "Resize your image" introdu rezolutia dorita. Selectezi formatul in care vrei sa o salvezi apoi faci click pe "Resize image".

2 răspunsuri:
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Pentru a putea fi videoclipul 1080p trebuie ca inaltimea fotografiei sa fie mai mare sau egala cu rezolutia... x1080.

| LeeShaxx explică (pentru TechnologyWebBrowsing):

Si cum pot da resize unei fotografii pentru a o face ca spre exemplu 1920x1080?

| TechnologyWebBrowsing a răspuns (pentru LeeShaxx):

O poti edita online cu acest website http://resizeimage.net/ - sau cu programe profesionale ca Photoshop sau Gimp (care e gratuit). Este o optiune numita "Image size", dar daca imaginea are o rezolutie prea mica se poate deforma si pixela atunci cand o maresti. De aceea iti recomand sa cauti imagini deja cu aceasta rezolutie.

Pe resizeimage.net/ incarca fotografia, apoi de la punctul 4. "Resize your image" introdu rezolutia dorita. Selectezi formatul in care vrei sa o salvezi apoi faci click pe "Resize image".