| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa aleg din astea doua:
http://www.pcgarage.ro/......-oc-strix/

http://www.pcgarage.ro/......-2gb-ddr5/

Eu as merge pe I3 din cauza placii video. Pana la urma in gaming placa video e baza. Ma gandesc ca acel 4170 ar fi destul. Voi cum ziceti?

Răspuns Câştigător
| catalin542000 a răspuns:

Mai bine fa un pc pe piese asa alegi cele mai puternice componente.Pentru mine nu merita nici o unitate pentru ca o piesa este puternica alta nu asa este la cele doua unitati + ca aia care are i5 are placa video mai mica decat cealalta si este mai scumpa deci logic nu merita ca la pretul ala trebuia i5 cu placa video de la unitatea aia cu i3.
Deci intr-un cuvant spus fa-ti pc pe piete ca asa ai toate componentele puternice, nu una de mica putere si alta de mare putere si la un pret foarte ridicat care este in asa fel incat peste jumatate de am vezi pc mai puternic decat al tau la pret mai mic si sa te dai cu capul de pereti.
Repet fa pc din piese, este cel mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru catalin542000):

Ideea ta nu-i rea. Am sa-ti dau totusi funda, incercand sa ignor exprimarea ta de analfabet

14 răspunsuri:
| IseeVoices a răspuns:

Ia i5 are placa video gtx 750 TI asa ca nu e mare diferenta intre placi.

| lpavel a răspuns:

Alege i5, este mai bun! Bafta!

| LoveSleep a răspuns:

Al doilea e totusi mai bun și cum zicea și voices, nu e mare diferență între plăci.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Malaughing.ai fost in Germania la furat? de unde ai atatia bani?

| peperonies a răspuns:

Ala cu 960.

| Eduard619 a răspuns:

Sunteti clar depasiti de situatie normal ca toata lumea spune ca i5 pentru ca de minte omului obisnuit.Va rog frumos inainte sa raspundeti informati-va si voi putin din punctul meu de vedere trebuie sa alegi clar pe cel cu i3 pentru ca diferenta intre procesoare este foarte mica chiar daca unu e i5 si unul e i3 iar placa video de la cel cu i3 e mai buna plus ca pretul de cu 2 milioane mai putin la cel cu i3. Daca nu vrei un pc din piese ceea ce iti recomand...mai bine iei i3-ul.
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4460-vs-Intel-Core-i3-4170
http://www.game-debate.com/....../index.php uite comparatie la placi video si procesor;)

| anonim_4396 explică (pentru Eduard619):

Multumesc de ajutor! Ai dreptate! Am sa merg totusi pe i3! Dau chiar azi comanda

| Eduard619 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricand cu placere pentru gaming e destul de ok

| AlexVelea12 a răspuns (pentru Eduard619):

Ce prostii vorbesti, si-a luat omul acel i3 cu 960, in primul rand va exista un bottleneck, mic, dar va fi de 2, 3 fps.un i3 e dual-core, iar i5 quad core, care face o diferenta foarte mare, plus ca cu acel i3, unele jocuri nu vor merge.De ce? fiinda fiind un dual-core nu va porni respectivul joc.Te depaseste,nu mai vorbi,eu nu sunt de asa mult timp in chestia asta cu it,de cateva luni doar, dar ma informez mult, si o fac bine, nu stiu ce becnhmark-uri ai vazut, dar un i5 este mult superior unu i3, iar 750 ti-ul cu un oc se aporpie sensibil de un 950, iar 950-ul este destul de apropiat de 960.PWP

| Eduard619 a răspuns (pentru AlexVelea12):

Este parerea ta.

| FlorinCiokan a răspuns:

E o intrebare stupida. i5 ul e la mintea cocosului ca e mai bun decat i3-ul cu placa video noname.

| anonim_4396 explică (pentru FlorinCiokan):

Bai desteptule, daca pe tine te depaseste intrebarea nu inseamna ca-i stupida, ok? Eram curios care ar fi mai bun per total. Gtx 960 bate 750-ul(i5)

| Daniellllll1 a răspuns:

I5-ul,nu poti sa compari un i3, cu un i5