| Gado13 a întrebat:

Salut, ce upgrade pot face la pc-ul meu: r9 270x 2gb, i5-7400, 8gb 2400mhz ddr4, ssd 1tb m.2 Samsung, carcasa aqirys electra. Am probleme in jocuri cu micro stuttering etc.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cumpara RX580 cu 8GB VRAM,
instaleaza jocuri si joaca-te.

Daca observi o incarcare a RAM-ului sistemului in Task Manager peste 95%, atunci si doar atunci, e momentul sa te gandesti si la o dublare a RAM-ului. DAR nu va fi cazul, jocul consuma din RAM-ul placii video, care e mult mai rapid.
Daca cumperi o placa video cu 4GB de memorie, atunci da, consumul din RAM-ul sistemului va fi mai mare, si va depasi usor 8GB.

Mie imi consuma ~11GB din RAM urmatoarele:

cu Steam deschis si ETS2 ruland la rezolutie 2K (! _! _!)
(monitorul... si rezolutia in Windows - 4K),
Chrome cu 26 TAB-uri deschise,
dintre care 1 cu FB,
8 TAB-uri cu YouTube ruland filme cu rezolutie FullHD,
2 TAB-uri cu YouTube ruland filme 4K,
si restul cu diverse pagini
TeamViwer deschis - controland calculatorul tatalui,
si un film ruland local la mine pe SSD (The Queens Gambit la 1080p).

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu aș zice să cumperi 8 GB RAM, aceeași marcă și același frecvențe cu ce ai deja. Dacă asta nu rezolvă problema, poți cumpăra placa video indicată.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Și googaleste să nu fie o problemă software.

| NLS a răspuns:

2 lucruri ar merita schimbate, nu neaparat deodata:
1) placa video in primul rand. Ar merge o RX5600, RX580, RTX2060 (cu 6GB VRAM), etc

2) procesorul ar trebui si el upgradat la 7700K.
De OC nu poate fi vorba oricum, caci presupun ca
Nu ai placa de baza cu chipset de top.

Sper ca ai o sursa de la un producator de calitate, si care are macar 550W si amperajul necesar pe linia de 12V pentru a sustine consumul marit.

Oricare alte mici schimbari cu piese din generatiile vechi, sunt păguboase si inutile. Daca ai un buget mare, mai bine il vinzi si faci un sistem nou, bazat pe seria 12xxx de la Intel, sau 13xxx, sau echivalentele de la AMD, care sunt foarte bune.
Am avut Intel din 2005, dar din 2019 si respectiv luna mai 2022, am 2 sisteme puternice cu AMD in casa, functioneaza mult peste asteptari.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Baga inca 8gb ram si o placa video mai noua. R9 270x e chiar veche...

| popescuhertz a răspuns:

Salut! În funcție de bugetul tău și de nevoile tale, ar exista mai multe opțiuni de upgrade pentru PC-ul tău. Dacă vrei să îți îmbunătățești performanța în jocuri, poți lua în considerare schimbarea placii grafice cu una mai puternică, cum ar fi o placă grafică NVIDIA GeForce RTX sau AMD Radeon RX. De asemenea, poți înlocui procesorul cu unul mai puternic, cum ar fi un Intel Core i7 sau un AMD Ryzen. Adăugarea de mai multă memorie RAM ar putea, de asemenea, să îți îmbunătățească performanța în jocuri. Este important să ții cont de compatibilitatea componentelor tale noi cu placa ta de bază și să verifici dacă există suficient spațiu în interiorul carcasei tale pentru a le instala. Sper că acest răspuns ți-a fost de ajutor!

| Gado13 explică (pentru popescuhertz):

Din pacate nu am posibilitate sa cumpar rtx si placi de zeci de milioane. Doresc performanta ok cu componente de buget.

| popescuhertz a răspuns (pentru Gado13):

Dacă nu ai posibilitatea de a cumpăra componente de top, atunci poți lua în considerare alte opțiuni de upgrade care se încadrează în bugetul tău. De exemplu, poți înlocui procesorul cu unul mai puternic, cum ar fi un AMD Ryzen 5 sau un Intel Core i5 de generație mai recentă. Poți, de asemenea, să îți aduci placa grafică la zi cu un model mai nou, precum AMD Radeon RX 560 sau NVIDIA GeForce GTX 1650. Adăugarea de mai multă memorie RAM ar putea, de asemenea, să îți îmbunătățească performanța în jocuri. Sper că aceste sugestii îți sunt de ajutor!

| Gado13 explică (pentru popescuhertz):

16gb ram si un rx 570 de 4/8gb este ok?

| popescuhertz a răspuns (pentru Gado13):

16 GB de RAM și o placă grafică AMD Radeon RX 570 de 4 GB sau 8 GB ar trebui să ofere performanțe bune în majoritatea jocurilor, mai ales dacă procesorul tău este suficient de puternic pentru a suporta aceste componente. În general, cu cât mai multă memorie RAM și o placă grafică mai puternică ai, cu atât mai bine va fi performanța ta în jocuri. Totuși, trebuie să ții cont de faptul că anumite jocuri pot avea cerințe mai mari de sistem și pot necesita componente mai puternice pentru a obține performanțe optimale. De asemenea, asigură-te că verifici compatibilitatea noilor componente cu placa ta de bază și să verifici dacă există suficient spațiu în interiorul carcasei tale pentru a le instala.

| Gado13 explică (pentru popescuhertz):

I5-7400 cu rx 570 de 8gb si 16gb ram este config bun?

| popescuhertz a răspuns (pentru Gado13):

16 GB de RAM este o cantitate bună pentru majoritatea utilizatorilor, iar o placă grafică RX 570 ar trebui să ofere performanțe decente în jocuri.

| Gado13 explică (pentru popescuhertz):

Ok multumesc!

| NLS a răspuns (pentru Gado13):

Jocurile nu consuma 16 GB RAM cu acel procesor, cu acea placa video si pe rezolutie FullHD!

Ia doar cea mai buna placa video pe care ti-o permiti, si daca se poate, sa aiba 8GB VRAM, ca din ramul placi video consuma jocurile.

8GB in sistem e suficient cu acele componente.

Daca ai avea un sistem cu vreo 3-4 ani mai nou, tot cu minim i5, atunci DA, ar fi nevoie de 16 GB RAM.

| Gado13 explică (pentru NLS):

Deci daca imi iau un rx 570 de 8gb este suficient, nu mai am nevoie de 16gb?

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Stuttering-ul apare cand placa video E PREA SLABA, si NU POATE genera numarul de cadre pe care e capabil sa le afiseze un monitor cu refresh rate fix.

Daca monitorul e unul clasic, cu refresh rate fix, si poate afisa maxim 60 fps, iar placa ta video randeaza doar 55 cadre pe secunda,
optiunea VSync (daca e activata) va cobori numarul cadrelor afisate la 30 fps.
In scenele unde placa video poate genera mai mult de 60 fps, va trece si monitorul la afisarea a 60 cadre pe secunda.
Asa apare stuttering-ul, prin trecerea abrupta de la 60 la 30 cadre pe secunda.

Daca dezactivezi optiunea VSync, o sa ai parte de Tearing, in cazul cand placa e mai puternica si genereaza mai multe cadre pe secunda decat poate afisa monitorul.

Daca placa video AR PUTEA genera mereu 60 cadre pe secunda, cat poate si monitorul sa afiseze, ar fi cazul optim, si nu ar conta daca ai VSync activat sau nu, nici n-ai mai avea nevoie de alte setari sau chestii.

Ce ai putea face tu pentru a repara aceste neajunsuri?

1) e nevoie de o placa video mai puternica, ce poate sa genereze peste 60 cadre pe secunda. Asta pentru ca acea R9 270x e foarte slaba.

2) cauta in setarile placii video setarea numita Radeon Chill, activeaz-o si seteaza 60 atat la minim cat si la maxim
(o gasesti dand click pe rotita dintata din dreapta (Settings), apoi pe TAB-ul Graphics)
(daca ai monitor cu 75Hz, setezi 75)

https://youtu.be/Nk_gnDoUYZg?t=106

(Sau daca ai avea un monitor ceva mai nou, cu suport FreeSync, poti activa din TAB-ul Display optiunea FreeSync, avand o placa AMD).

Cauta si Radeon Enhanced Sync pe acolo, si verifica sa fie activa aceasta functie.

| NLS a răspuns (pentru Gado13):

Cumpara RX580 cu 8GB VRAM,
instaleaza jocuri si joaca-te.

Daca observi o incarcare a RAM-ului sistemului in Task Manager peste 95%, atunci si doar atunci, e momentul sa te gandesti si la o dublare a RAM-ului. DAR nu va fi cazul, jocul consuma din RAM-ul placii video, care e mult mai rapid.
Daca cumperi o placa video cu 4GB de memorie, atunci da, consumul din RAM-ul sistemului va fi mai mare, si va depasi usor 8GB.

Mie imi consuma ~11GB din RAM urmatoarele:

cu Steam deschis si ETS2 ruland la rezolutie 2K (! _! _!)
(monitorul... si rezolutia in Windows - 4K),
Chrome cu 26 TAB-uri deschise,
dintre care 1 cu FB,
8 TAB-uri cu YouTube ruland filme cu rezolutie FullHD,
2 TAB-uri cu YouTube ruland filme 4K,
si restul cu diverse pagini
TeamViwer deschis - controland calculatorul tatalui,
si un film ruland local la mine pe SSD (The Queens Gambit la 1080p).

| iedax990 a răspuns:

Eu iti recomand un iedax de 990 care duce cs go in 300 fps