| Gado13 a întrebat:

Salut, ce upgrade mai pot sa fac la pc, are un i5 7400 cu 8gb ram la 2400mhz, rx 580 4gb si un ssd Samsung 980 de 1tb. Faza e ca in majoritatea jocurilor am stuttering si agata rau, cand spun jocuri ma refer la esports.

7 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Da poti:

Adăuga de memorie RAM
Upgrade-ul procesorului
Upgrade-ul placii video
Upgrade-ul sistemului de răcire

Pentru toate aste vorbesti cu un specialist in componente hardware.

| Gado13 explică (pentru helpforyou):

Upgrade la placa video tocmai am facut, aveam una mult mai slaba decat ce am acum dar nu vad mare diferenta in jocuri, oare sa fie un bottleneck de la procesor?

| helpforyou a răspuns (pentru Gado13):

Posibil.

| NLS a răspuns (pentru Gado13):

Ai instalat driverul placii video? De unde?
Ai windows 10 sau 11?
Cand ai reinstalat ultima data Windowsul?

"Am reinstalat windows-ul azi si am folosit un program de optimizare si deblocat, avea optiunea uninstall onedrive,..."

Ai grija ce programe de optimizare folosesti, si mai ales, cum.

Si nu in ultimul rand, nu inteleg de ce nu verifici daca ai bottleneck la procesor.
Instaleaza HWinfo64, inchide cele 2 ferestre plutitoare ce apar la inceput, mergi in TAB-ul Sensors,
si in partea de jos ai "Logging Start"

https://imgur.com/th2NNbA

Apesi acolo, introduci numele dorit pentru fisierul de LOG in fereastra ce apare, il lasi pe Desktop, apesi Save,
intri intr-un joc timp de jumatate de ora, apoi cand iesi, apesi inca o data acolo pe acel buton sa se opreasca scrierea de valori in fisier.

Daca nu stii sa il citesti, iti spun si dupa ce trebuie sa te uiti in el:

Cauti (folosind functia Search din MS Office, Libre Office, Notepad, etc, cu ce deschizi tu acel fisier):

GPU Core Load
si
Total CPU Usage

Daca numerele (sunt in procente ambele coloane)
de la CPU sunt mari, tind spre 80-85 yin yang sau mai mult,
in timp ce valorile de la GPU sunt sub 45-50 yin yang, atunci ai bottleneck la procesor.

Daca in ambele coloane nu depasesti 50%, nu ai bottleneck la niciuna dintre aceste componente, ci eventual la RAM.
Sau probleme cu driverele, optimizare proasta a sistemului de operare, etc

https://imgur.com/19Nnfv7

https://imgur.com/GoYksSw

| Gado13 explică (pentru NLS):

Salut! Am incetat sa folosesc programe de doi bani care cica "optimizeaza" windows-ul. Am instalat driver ul de la gpu de pe site ul oficial amd. Folosesc windows 11. Voi incerca sa verific daca am bottleneck.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Informatiile sunt incomplete, ce joci, pe ce setari, ce sursa ai>?

| Bob22 a răspuns:

Daca ai un buget limitat îți recomand procesoarele AMD din seria G de ex. 5700 au cea mai puternică placă video integrat intru procesor.
Poate sa țină loc de placă video fără plobleme asta daca nu joci la o rezoluție mai mare de full HD
In plus ai z
si o conexiune forțe stabila la internet ceea ce o sa te ajute