| danutpop98 a întrebat:

Salut.cine este programator imi poate spune cum sa fac un program? sau un windows?(bine asta-i mai greu si no)dar un program

Răspuns Câştigător
| monstrulet a răspuns:

Iti alegi un limbaj de programare, descarci un compilator pentru el, inveti limbajul si scrii programe.
Acuma depinde ce fel de programe vrei sa faci, ca sa-ti alegi limbajul potrivit.
Dar bine ar fi sa incepi cu C, daca vrei sa inveti bazele, inainte sa faci aplicatii windows(ferestre).
Sa faci un windows e mai greu decat o sa crezi vreodata, mai ales in zilele de azi. Sa faci un MS-DOS de unul singur, o sa fie incredibil de greu. Aici deja lucrezi cu limbaje de programare primitive(asm).

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce fel de program? ce sa faca programul? In ce limbaj vrei sa il faci?

PS: La windows au lucrat echipe de sute de oameni ani intregi.

| danutpop98 explică (pentru suntserios):

Pai.....sa stearga formatele mp3 si mp4

| danimotenel a răspuns (pentru danutpop98):

Stai ca nu inteleg, vrei sa faci un program sau un windows doar ca sa stergi un videoclip? Tu nu sti ce vorbesti, nu iti dai seama diferenta de timp intre win 2000 si xp (le iau pe aste eemplu ca nu sunt atat de complicate ca 7 sau vista) plus ca la asta au muncit milioane de oameni, daca ar fi putut cineva sa faca un windows (iar windows este doar un nume pentru un sistem de operare) itai studiaza la liceu la mate-info si dupai incearca sa faci un program, adica nici aia care termina mate info nu sunt in stare sa faca un program (uni).Nu zic ca e imposibil dar iti trebuie cunostinte.

| suntserios a răspuns (pentru danutpop98):

In ce limbaj de programare vrei sa il faci? Cum vrei sa se comporte?

| monstrulet a răspuns (pentru danutpop98):

Deci tu vrei de fapt un virus...