| danuttz04 a întrebat:

Salut cine poate sa imi spuna daca Procesor AMD FX 8120 3. 1Ghz AM3+ 8-core este suportat de Placa de baza AsRocK 990FX Extreme 3 Socket AM3+ dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Master1ro a răspuns:

Mda. M-am uitat mai atent, este compatibila cu toate procesoarele din gama AM3+.

4 răspunsuri:
| DreyP a răspuns:

Desigur ca se poate FX 8120 are socket AM3+ iar Motherboard-ul 990FX are la randul lui socket AM3+.
Atata timp cat socket-ul unui procesor coincide cu cel al placi de baza nu exista nici-un motiv pentru care CPU-ul sa nu fie compatibil cu placa de baza happy.

| Master1ro a răspuns (pentru DreyP):

Nu este chiar asa cum spui tu. O placa de baza este construita pentru anumite generatii de procesoare, chiar daca are acelasi socket.
M-am uitat pe pagina producatorului placii de baza si observ ca nu face referire la nici un procesor din generatia FX, deci exista posibilitatea sa nu fie compatibile.

| DreyP a răspuns (pentru Master1ro):

Poi generatiile FX sunt acelea care au socket-ul AM3+ happy

| Master1ro a răspuns (pentru DreyP):

Am observat pe urma. Nu prea sunt fan AMD oricum, eu lucrez numai cu Intel.

| Master1ro a răspuns (pentru Master1ro):

Mda. M-am uitat mai atent, este compatibila cu toate procesoarele din gama AM3+.