| BoneShiver a întrebat:

Salut! Conteaza cat de mult e strans radiatorul de procesor?

Pe scurt, am o carcasa-radiator pentru un raspberry Pi, in mod normal se foloseste un thermal pad intre ea si cpu insa ma intrebam daca e o idee buna sa pun pasta termoconductoare. Problema e ca, e un gap de aproape 1, 5mm care ar trebui umplut cu aceasta pasta si nu stiu daca e o idee buna

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Daca se pune pasta, pasta trebuie sa fie in strat cat mai subtire ca sa conduca bine caldura. Conductivitate termica Al = 236W/(mK), iar pasta are maxim 8W/(mK), deci e diferenta mare si un strat gros de pasta nu conduce bine caldura. Ar trebui pus un patrat de tabla de aluminiu sau cupru in asa fel incat sa se atinga suprafetele plus pasta termoconductoare. (mai e si problema contactului electric, daca e acceptabil sa faca contact electric carcasa cu procesorul)

| Zuzu1991 a răspuns:

Fara contact mecanic intre radiator si cip e ca si cum radiatorul nu ar fi (chiar face rau pentru ca blocheaza caldura care v-a sta intre cip si radiator)
cu contact mecanic, fara pasta e ca si cum nu ar fi radiator

cumpara termal pad