| oAdrian a întrebat:

Am si eu o problema. La PC meu am un procesor Intel Core 2 DUO 1.6 GHZ si 1 GB RAM (2 placute de cate 512 MB fiecare). Ideea este ca de fiecare data cand pornesc calculatorul pot umbla pe el fara nici o problema ~15 minute. Dupa aceea temperatura procesorului incepe sa treaca de 50 C si PC incepe sa mearga din ce in ce mai greu pana cand se blocheaza de tot. Am rascolit tot internetul, am marit viteza coolerelor din unitate pana la eficienta maxima, am curatat tot praful din carcasa, am reinstalat windows de 3 ori. Acum aproape 1 luna am indepartat radiatorul cu tot cu coolerul care racea procesorul nestiind ca radiatorul este lipit de procesor cu pasta termoconductoare. Am pus totul la loc sperand ca nu am facut mare paguba. A mers normal pana azi. Cand vreau sa ma joc (de ex. Counter-Strike...) cu cat creste mai mult temperatura procesorului cu atat incepe sa ceara mai multa memorie ruland pana la 100 % din puterea lui si "consumand" ~ 650 MB RAM. Chiar si cand fac activitati simple (ex. vizionarea de clipuri pe youtube) incepe sa se incinga si sa incetineasca. M-am documentat cu privire la pasta termoconductoare si am inteles ca este doar pentru a asigura o mai buna conductibilitate termica nu neaparat pentru a scadea temperatura. Daca are cineva idee de ce se manifesta in felul asta procesorul va rog spuneti-mi si mie.
Dau funda! in cazul in care o gasesc, sunt nou pe TPU.

3 răspunsuri:
| hardy1 a răspuns:

Incearca sa ii pui inca un ventilator pe procesor
http://www.mypc.ro/......-1225s.php
daca nici asa nu merge du-te cu pc ul la un service

| M4a1D3aD a răspuns:

Du-te la service sau daca vr sa il lasi asa bafta eu alta solutie n-am avut ca asa mi s-a intamplat si mie

| Georgetwist a răspuns:

Incearca sa iei un procesor mai bun de 5 GHz cu ventilator pe el sau intreaba pe cineva cu experienta, de la un service si du-te cu PC-ul.