| Black_Ics_1995 a întrebat:

Cum as putea reseta biosul unui laptop daca acesta este inca in garantie? Cel putin asta cred ca este motivul pentru care nu laptopul meu nu reuseste sa imi booteze un cd cu windows (cd-ul a mai fost folosit)

Răspuns Câştigător
| djdani1 a răspuns:

Daca inca mai este stabil fai upgrade! NU te baga tu sa desfaci laptopul.Intra pe siteul oficial a marcii laptopului tau, notezi seria la cautare si iti va da rezultatul.Te duci pe undeva la download si descarci un fis de tip .320.Il pui in c pur si simplu.Intri in bios si intri in flash.Cauti.320 in c si dupa ii dai enter. Dupa ce s-a terminat iesi din bios si ii dai un restart pc-ului.
Bafta!

4 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Este o problema de la modulul AHCI-SATA Mode din Bios.
Citeste aici sa vezi despre ce vorbesc: http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t207350.html
Daca resetezi BIOS-ul, o faci degeaba.

| GroparuVesel a răspuns:

Urmeaza pasii:
1. Ia o surubelnita
2. Desfa carcasa
3. Uita-te dupa ceva mic, ca o moneda de 10 bani(argintie, pe langa cooler)
4. Desfa-o
5. Bag-o la loc dupa 30 de secunde
6. Pune la loc carcasa.
"Moneda" este bateria de la BIOS care se va restarta automat la setarile din fabrica.

| Black_Ics_1995 explică (pentru GroparuVesel):

Pai si nu imi pierd garantia?

| GroparuVesel a răspuns (pentru Black_Ics_1995):

Daca nu scrie pe laptop ca iti pierzi garantia, atunci nu o pierzi.happy