| Stefanbossnet a întrebat:

Cum as putea sa fac o ramificatie in cablul utp (cel de internet)
Vreau sa-l duc in mai multe camere si as vrea sa stiu ce imi trebuie!
Raspuns rapid!
dau funda!

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Iti trebuie un router. Nu de alta, dar cu siguranta o sa vrei si net wireless mai acusi...

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Cu switch nu ai ce face daca vrei si internet pe calculatoare..ai nevoie de un router, cablu utp (fara ecranare ca banuiesc ca nu il tragi prin exterior), niste mufe rj-45 si un cleste de sertizat.

| Stefanbossnet explică (pentru Constantin_Mircea_1988):

Am de toate inagara de switch, nu exista vreo doza dau alt ceva ce sa aiba mai multe iesiri?, ca instalatia este interioara, prin perete, si as vrea sa pun rigips cat mai rapid, doar de asta am nevoie!

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns (pentru Stefanbossnet):

Sunt prize de internet pentru perete. dar ideea e ca fiecare priza e independenta. E am asa la 3 camere. In fiecare camera am cate o priza de internet prinsa in rigips, din fiecare priza pleaca prin spatele rigipsului cabluri utp pana in camera mea. La mine in camera am montat o priza cu 2 iesiri la care am legat celelalte prize, iar din astea doua prize de la mine din camera am tras cate un cablu de 1m pana in router iar cablu de internet tot in router in portul wan si am internet in toate camerele chiar daca eu imi inchid pc-ul. Daca vrei sa folosesti switch scenariul este asa: doua placi de retea pe calculatorul tau, una pentru internet iar alta pentru reteaua cu celelalte camere. Iar pe calculator trebuie sa instalezi un server dhcp. Chestia e ca te complici asa, plus de asta mai trebuie sa ti si calculatorul pornit pentru a avea internet in celelalte camere

| AdRyAn98 a răspuns:

Iti trebuie un router sau un switch, pe care le poti gasi la magazinele de electronica. Poti cauta pe internet...